Apostazja w sieci? Powstała kontrowersyjna aplikacja AppOstazja

i

Autor: Unsplash

AppOstazja: powstała nowa kontrowersyjna aplikacja. Pobrały ją już tysiące osób!

2022-01-31 9:45

AppOstazja to aplikacja, która pomaga wypełnić dokumenty i przejść proces apostazji, czyli odejścia z Kościoła. Kontrowersyjna aplikacja powstała w odpowiedzi na żart znanego rysownika i jest już dostępna w Sklepie Play. Swoją premierę miała 23 stycznia 2022 roku, a już ma kilka tysięcy pobrań. Czy apostazja w sieci jest możliwa?

Wszystko zaczęło się w połowie stycznia, a dokładnie w czwartek 13 stycznia. W sieci pojawił się rysunek Andrzeja Milewskiego, znanego szerzej jako autor „Andrzej Rysuje”. Na rysunku możemy zobaczyć dwa dymki a w nich pytanie: "Co kościół może zrobić dla młodych?" I odpowiedź: "Apkę do apostazji". Dosłownie 10 dni później swoja premierę miała AppOstazja, czyli aplikacja pomagająca przejść proces odejścia z Kościoła i ułatwiająca wypisanie odpowiednich dokumentów.

Autorem kontrowersyjnej aplikacji jest agencja kreatywna z Koszalina, a sama AppOstazja dostępna jest w Sklepie Play. Ma już kilka tysięcy pobrań! Czy apostazja w sieci jest możliwa? Jak ma się „Licznik Apostazji” w Polsce?

Kontrowersyjna aplikacja AppOstazja w Sklepie Play

AppOstazja dostępna jest w Sklepie Play i ma już kilka tysięcy pobrań. Jak zapewniają jej autorzy, ta pomoże nam przejść proces apostazji, a przez wszystko przeprowadzi nas Postatek. Postać pomoże wypełnić potrzebną dokumentację, a następnie podpowie, gdzie można dokonać wystąpienia z Kościoła. Jednak warto zaznaczyć, że apostazja nie będzie możliwa bez naszej wizyty w parafii, gdzie trzeba osobiście złożyć dokumenty.

"Licznik apostazji" w Polsce

W październiku 2020 roku uruchomiony został „Licznik Apostazji” w Polsce. Obecnie wskazuje 3163 osoby. Według źródeł 2020 rok był rekordowy pod względem liczby odejść z Kościoła. - Tylko w archidiecezji krakowskiej średnio rocznie taki akt składało 50-60 osób, w 2019 r. było ich już 123, a w 2020 – 445 - wynika z danych krakowskiej kurii cytowanych przez Polsat News.

Apostazja. Aplikacja nie wystarczy

Dekret Konferencji Episkopatu Polski ws. wystąpień z Kościoła i powrotu do jego wspólnoty wyjaśnia, że aby oświadczenie dotyczące apostazji było skuteczne, musi być wyrażone przez osobę pełnoletnią, zdolną do czynności prawnych i "w sposób świadomy i wolny". Samą deklarację składa się osobiście u proboszcza, wraz z aktem chrztu.

Plenerowy 30. finał WOŚP w Lublinie
Sonda
Czy chodzisz do kościoła?
Źródło: AppOstazja: powstała nowa kontrowersyjna aplikacja. Pobrały ją już tysiące osób!