Pies

i

Autor: mus15house/CC0/pixabay.com

ALIMENTY NA PSA?! Rozpoczęły się BATALIE sądowe - kto będzie musiał płacić?

2022-02-10 9:56

Prawo nie reguluje wprost prawa do zwierząt w razie rozwiązania małżeństw właścicieli czy też w razie ich śmierci., choć w Hiszpanii rozpoczęły się procesy sądowe o opiekę nad psem po rozwodzie małżonków. Okazuje się, że czworonogi taktowane jak członkowie rodziny, również podlegają opiece po obu stronach małżeństwa. Kto będzie musiał zatem płacić?

Wielu z nas, niezależnie od prawa - traktuje swojego pupila jak członka rodziny. Nie jest to jednak w każdym kraju regulowane prawnie. W Hiszpanii jednak nastąpiły spore zmiany. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 5 stycznia, zwierzęta towarzyszące stały się prawnymi członkami rodziny, a w przypadku rozwodu lub separacji właścicieli powinnością staje się zapewnienie im dobrostanu. Pomyślicie zatem "jak z dziećmi"... i macie rację! 

W Hiszpanii zwierzęta towarzyszące, traktowane do tej pory jako rzeczy, ostatnio uznano prawnie za istoty czujące, które mają być uwzględniane podczas postępowań rozwodowych, spadkowych, a także w sprawie opieki – jak nad dziećmi. Nowe przepisy ukróciły też możliwość zajęcia zwierzęcia ze względu na długi właściciela.

Jak czytamy na polsatnews.pl, Tuco, 5-letni mieszaniec owczarka belgijskiego i pitbula jest pierwszym psem, którego sąd w Gijon uznał za "istotę czującą". Pies jest przedmiotem sporu między pierwotnym właścicielem, a 29-letnią kobietą opiekującą się nim od ponad trzech lat. Właściciel przekazał psa pod jej opiekę z powodu wyjazdu za granicę, ale po powrocie po ponad dwóch latach zażądał zwrotu pupila. Kobieta jednak stanowczo odmówiła i sprawa trafiła do sądu.

Właściciel twierdzi, że zawsze interesował się zwierzęciem i wysyłał pieniądze na jego utrzymanie, a kobieta bez jego wiedzy i zgody zarejestrowała psa na siebie.

Okazuje się zatem, że to nie tylko batalie sądowe ale i płacenie na utrzymanie czworonoga często chodzi w grę. 

Według ostatnich danych Krajowego Instytutu Statystycznego (INE) z 2021 r., w Hiszpanii jest ponad 6 265 000 dzieci w wieku do 14 lat i prawie dwa razy tyle - ok. 13 mln zarejestrowanych zwierząt towarzyszących, w tym ponad 7 mln psów.

W Polsce te kwestie się też pojawiają, np. przy rozwodach – wskazują prawnicy zajmujący się tymi sprawami. W jednym z wyroków krakowski sąd okręgowy orzekł, że przyjaźń człowieka z psem jest dobrem osobistym (katalog tych dóbr ma charakter otwarty).

Ale przepisy koncentrują się na majątkowej stronie zagadnienia, np. zniesienia współwłasności nie da się w pełni stosować do pieska. Nie można go np. podzielić, tak jak działki.

Zaatakował Cię pies? Zobacz, jak się zachować?
Źródło: ALIMENTY NA PSA?! Rozpoczęły się BATALIE sądowe - kto będzie musiał płacić?