Budowa szpitala onkologicznego we Wrocławiu coraz bliżej. Wyłowiono ostatecznego wykonawcę

i

Autor: Materiały prasowe Urząd Marszalkowski

Budowa szpitala onkologicznego we Wrocławiu coraz bliżej. Wyłowiono ostatecznego wykonawcę

2023-03-08 12:26

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu wybrało firmę PORR w przetargu na budowę Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu. Budowa szpitala zostanie zrealizowana w ciągu 51 miesięcy od daty podpisania z wykonawcą umowy.

Do przetargu zgłosiło się pięciu oferentów:

• firma PORR, oferta na kwotę 1,055 mld zł

• firma Doraco, oferta na kwotę 1,328 mld zł

• konsorcjum Polimex Budownictwo, oferta na kwotę 1,419 mld zł

• firma Mirbud, oferta na kwotę 1,177 mld zł

• firma Mostostal Warszawa, oferta na kwotę 1,197 mld zł

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu, na kwotę 1,055 mld zł, złożyła firma PORR. O wyborze tego oferenta przesądziła jednak najwyższa liczba punktów wg kryteriów przyjętych przez zamawiającego (cena oferty brutto – 90 proc.; zastosowanie energooszczędnych rozwiązań – 5; okres gwarancji jakości – 5 proc.). Zgodnie z procedurą pozostali uczestnicy przetargu mają 10 dni na odwołanie do KIO.

- Nowoczesny szpital onkologiczny pozwoli na leczenie pacjentów na najwyższym poziomie. Będzie realizował kompleksowe lecznictwo w zakresie onkologii, pulmonologii i hematologii, oparte o współpracę wielodyscyplinarnych zespołów specjalistów. Wyłonienie wykonawcy to kamień milowy w realizacji tej niezwykle potrzebnej na Dolnym Śląsku inwestycji – zaznacza Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Budowa szpitala ma zostać zrealizowana w terminie 51 miesięcy od daty zawarcia umowy z Wykonawcą. Etap projektowania ma potrwać maksymalnie 15 miesięcy, natomiast etap budowy 36 miesięcy. Inwestycja współfinansowana jest ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego, z budżetu państwa oraz ze środków własnych DCOPiH.

Nowy szpital będzie miał powierzchnię 100 502,79 m2 – 4 kondygnacje naziemne oraz 1 podziemną. Będzie mieściło się w nim 26 oddziałów stacjonarnych i 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. Liczba gabinetów w przychodni zwiększy się z 33 do 73. Pacjenci nowego szpitala będą mieli do dyspozycji pokoje 2-osobowe – w sumie 671 łóżek. Wzrośnie także liczba sal operacyjnych – z 8 do 14, dzięki temu będzie można wykonywać nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. Szpital w całości będzie funkcjonował w ramach 9 unitów, czyli kompleksowych centrów diagnostyki i leczenia. Przy budynku zostanie zorganizowany parking z 1026 miejscami postojowymi. Plan budynku oparty jest na kształcie litery Y, uwzględnia ścieżkę pacjenta tak, aby miał on możliwość jak najszybszego dostania się do lekarza, laboratorium czy na oddział.

– Jeżeli budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, to liczę, że w roku 2028 do placówki trafią pierwsi pacjenci – mówi Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju. – Nowa siedziba szpitala poprawi warunki leczenia onkologicznego zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. W warunkach, jakie mamy dziś w naszych placówkach, nie da się dalej rozwijać onkologii na odpowiednim poziomie. Mamy wybitną i oddaną pacjentom kadrę, ale infrastruktura, w jakiej leczymy, nie przystaje do obecnych standardów.

Potężny pożar pod Wrocławiem. Płonęło składowisko akumulatorów i baterii
Źródło: Budowa szpitala onkologicznego we Wrocławiu coraz bliżej. Wyłoniono ostatecznego wykonawcę