Megaasteroida pędzi w kierunku Ziemi! Jest 12 razy większa niż Mount Everest!

i

Autor: DETLEV VAN RAVENSWAAY/Science Photo Library/East News Megaasteroida pędzi w kierunku Ziemi! Jest 12 razy większa niż Mount Everest!

Megaasteroida pędzi w kierunku Ziemi! Jest 12 razy większa niż Mount Everest!

2021-10-20 10:06

Asteroida Bernardinelli-Bernstein wzbudza zainteresowanie naukowców z całego świata. Pierwszy raz została wykryta w 2014 roku i uważa się, że jej szerokość sięga 161 kilometrów, przez co jest 12 razy większa niż Mount Everest. Czy coś grozi naszej planecie? Co wiadomo o komecie pędzącej w kierunku Ziemi? Przekonajcie się i sprawdźcie już teraz!

Spis treści

  1. Megaasteroida Bernardinelli-Bernstein - co to jest?
  2. Megaasteroida - koniec świata

Megaasteroida pędzi w kierunku Ziemi, co potwierdzili eksperci, którzy od lat badają kosmos. Pedro Bernardinelli i Gary Bernstein ustalili również, iż zbliżająca się do nas kometa jest 12 razy większa niż Mount Everest! Ponadto opublikowali specjalny komunikat, w którym zawarli informacje odnośnie tego, co wiedzą obiekcie na podstawie siedmiu lat zbierania danych i obserwacji. Asteroida Bernardinelli-Bernstein nazwana została wehikułem czasu, ponieważ niesie bezprecedensowe dane obrazujące, jak narodził się i zmieniał Układ Słoneczny.

Matura 2022 - ZMIANY zszokowały uczniów. Wyleciało mnóstwo trudnych zadań!

Pogadane z Darią! Szczery wywiad o muzyce, planach i karierze

Megaasteroida Bernardinelli-Bernstein - co to jest?

Kometa Bernardinelli-Bernstein została odkryta przez astronomów w październiku 2014. Wówczas obiekt znajdował się 4,3 miliarda kilometrów od Słońca, czyli prawie tak daleko, jak orbita Neptuna. We wrześniu 2021 roku zbliżyła się do Słońca na odległość 3,1 miliarda kilometrów i jak ustalili naukowcy skład chemiczny obiektu nie zmienił się znacząco od czasu jej wynalezienia. 

Jest to potencjalnie największa odkryta kometa w chmurze Oorta. Szacuje się, że podczas następnej dekady będzie robiła się coraz jaśniejsza. Skład chemiczny obiektu nie zmienił się znacząco od czasu jej wynalezienia. Najbliżej Ziemi znajdzie się 21 stycznia 2031 roku. Nie będzie widoczna gołym okiem, ponieważ nie wejdzie do wewnętrznego Układu Słonecznego.

Megaasteroida - koniec świata

Dopiero w 2021 roku eksperci ustalili, że ogromna skała nie stanowi zagrożenia dla Ziemi. Obecnie obiekt krąży przez obłok Oorta, w odległości ok. 29 razy większej niż odległość między Ziemią a Słońcem. 

Naukowcy teraz bardzo dokładnie mogą zbadać masywną kometę, która zbliży się znacznie do Ziemi, w ciągu następnej dekady. Asteroida Bernardinelli-Bernstein , to swego rodzaju wehikuł czasu, ponieważ został wyrzucony w przestrzeń miliardy lat temu. Całkowity czas jej obiegu wokół Słońca, zgodnie z ostatnimi badaniami, wynosi 400 000 do nawet 1 miliona lat.

Źródło: Megaasteroida pędzi w kierunku Ziemi! Jest 12 razy większa niż Mount Everest!