Barbórka 2021: co to za święto? Kiedy obchodzimy? Czy jest wtedy wolne?

i

Autor: KASIA ZAREMBA / SUPER EXPRESS Barbórka 2021: co to za święto? Kiedy obchodzimy? Czy jest wtedy wolne?

Barbórka 2021: co to za święto? Kiedy obchodzimy? Czy jest wtedy wolne?

2021-11-25 14:17

Barbórka to tradycyjne święto górnicze, które obchodzimy w naszym kraju w dniu Świętej Barbary z Nikomedii. Jest ona patronką dobrej śmierci i trudnej pracy. Co ciekawe poza górnikami w ten dzień świętują również geolodzy i inne osoby, które mają zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. O co chodzi w Barbórce?

Barbórka 2021: co to za święto? Kiedy obchodzimy? Czy jest wtedy wolne? Na te pytania odpowiedzi szukają osoby, które albo nie mieszkają na Śląsku, albo nie wiedzą co to za święto. Barbórka, to inaczej Dzień Górnika. W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną mszą w kościele lub w cechowni. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny. Odbywają się wtedy uroczyste akademie i spotkania, a także koncerty, występy artystyczne i bale, w których uczestniczą całe rodziny górników.

Tak wygląda tradycyjna Barbórka. Orkiestra górnicza obudziła mieszkańców Katowic

Barbórka 2021: kiedy obchodzimy?

Barbórka 2021 obchodzona jest tak jak w każdym innym roku. To święto nieruchome, które przypada na 4 grudnia. Co ciekawe w dniach które poprzedzają Barbórkę organizowane są tak zwane karczmy piwne, w których udział biorą górnicy i osoby związane z górnictwem. Odpowiednikiem dla kobiet są combry babskie. Karczmy piwne nie mają powszechnej i długiej tradycji. Pojawiły się one na stałe w latach 80. XX wieku. Co ciekawe w niektórych miejscowościach organizowane są również w trakcie święta góników turnieje Barbórkowe w hokeju na lodzie.

Sylwester 2021/2022 - czy będą obostrzenia? Imprezy sylwestrowe odwołane?

Barbórka 2021: czy jest wtedy wolne?

Barbórka 2021 to święto, które obchodzone jest przede wszystkim na Śląsku. Jest to związane z tym, że jest tam największe skupisko kopalń w naszym kraju. Nie ma wtedy powszechnie dnia wolnego.

Źródło: Barbórka 2021: co to za święto? Kiedy obchodzimy? Czy jest wtedy wolne?