ZDROWIE

Roślinne zamienniki mleka. Które z nich są najzdrowsze?

2024-05-14 12:14

Napoje roślinne to pyszne i zdrowe zamienniki tradycyjnego mleka. Nie zawierają laktozy, są lekkostrawne i dostarczają cennych składników odżywczych oraz błonnika. Napój owsiany, sojowy albo migdałowy będzie świetnym dodatkiem do kawy, musli, owsianki czy deserów. Które z nich jest najzdrowsze? Poznaj właściwości i walory smakowe najpopularniejszych napojów roślinnych.

Dlaczego warto jeść orzechy?

Napoje roślinne z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością i uznaniem. Jeszcze kilka dni temu były dostępne w nielicznych sklepach - dziś możemy je znaleźć w większości supermarketów i delikatesów, a także w ofercie wielu kawiarni. Po te zdrowe i smaczne zamienniki tradycyjnego mleka sięgają nie tylko wegetarianie i weganie - ich walory smakowe i odżywcze przekonują także osoby stosujące na co dzień tradycyjną dietę.

Największe zalety napojów roślinnych? Nie zawierają laktozy, mają niewiele tłuszczu, są lekkostrawne i bogate w składniki odżywcze, a zdecydowana większość z nich (poza napojem z ziaren jęczmienia) nie zawiera glutenu. Przedstawiamy najpopularniejsze napoje roślinne, które z pewnością przypadną do gustu nawet najbardziej zagorzałym zwolennikom tradycyjnego mleka.

Napój z ziaren soi

Napój sojowy, zwany potocznie mlekiem sojowym, to chyba najpopularniejszy zamiennik klasycznego mleka krowiego. Jego kremowy smak sprawia, że świetnie sprawdza się jako dodatek do kawy, owsianki, czy koktajli, a także składnik placuszków, naleśników i słodkich wypieków. Nie zawiera laktozy, ma znacznie mniej cukru i tłuszczu, niż mleko krowie. To także cenne źródło witamin i minerałów. Znajdziemy w nim m.in. magnez, wapń, potas, żelazo, witaminę A, witaminę B12 i kwas foliowy. Każda szklanka to prawdziwa porcja zdrowia.

Napój z migdałów

Ze względu na swój lekko słodki, "deserowy" smak, napój migdałowy świetnie sprawdza się jako baza do kaw typu latte, macchiato, drinków, koktajli i deserów. Ma dość klarowną konsystencję i lekko brązowy kolor. Zawiera mniej białka od mleka krowiego, ale za to dostarcza organizmowi dużo wapnia oraz witamin: D3, E, A, B2 i B12. Warto sprawdzać skład na opakowaniach napojów roślinnych - często okazuje się, że producent dodatkowo wzbogacił swój produkt o wapń. Mleko z migdałów jest szczególnie polecane diabetykom oraz osobom ze schorzeniami serca, gdyż korzystnie wpływa na układ krwionośny. 

Napój owsiany

Ten wariant mleka roślinnego cieszy się ostatnimi czasy wyjątkowo dużą zainteresowaniem. Szeroki wybór napojów z owsa możemy spotkać nie tylko w sklepach spożywczych i supermarketach, ale także w popularnych drogeriach. Co więcej, owsiana latte weszła już do stałego menu wielu kawiarni i restauracji. Na czym polega fenomen mleka owsianego? Sekret jego popularności tkwi w lekko mlecznym smaku, białym, nieprzezroczystym kolorze i kremowej konsystencji, która doskonale się pieni i stanowi świetną bazę do wielu dań oraz napojów. Mleko owsiane ma dużo błonnika, dzięki czemu zapewnia uczucie sytości i skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi. Szklanka tego napoju to cenne źródło wapnia, magnezu, sodu, potasu, witaminy A i D oraz ryboflawiny. To jeden z najzdrowszych zamienników tradycyjnego mleka, więc warto mieć je zawsze w lodówce.