Rogale Świętomarcińskie

i

Autor: screen z YouTube/Mała Cukierenka

PRZEPISY

Idealny przepis na Rogale Świętomarcińskie. Zrobisz je sam w domu!

2023-11-08 15:31

Rogale Świętomarcińskie to tradycyjny wielkopolski przysmak w kształcie końskiej podkowy, który pojawia się w okolicy 11 listopada. Na kilka dni przed Narodowym Świętem Niepodległości, rogale goszczą na sklepowych półkach i na ladach w piekarniach i cukierniach. Oczywiście można zrobić je w domu, co z pewnością wyjdzie taniej.

Rogale Świętomarcińskie krok po kroku. Jak zrobić je w domu? Odpowiadamy. Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich w Poznaniu sięga aż 1891 roku, a ich historia jest bardzo ciekawa. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, który wypada 11 listopada, ówczesny proboszcz poznańskiej parafii ks. Jan Lewicki, zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Józef Melzer, jeden z poznańskich cukierników, odpowiadając na apel proboszcza, upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół. W kolejnych latach do wypieków przyłączali się inni i tak narodziła się tradycja Rogali Świętomarcińskich. Przypomnijmy, że smakołyki te wypiekane są z ciasta półfrancuskiego i wypełnione nadzieniem z mielonego białego maku oraz bakalii. Upieczone rogale po wyjęciu z pieca są obficie lukrowane i na sam koniec dekorowane orzechami.

Jak powstają rzeszowskie rogale św. Marcina?

Rogale Świętomarcińskie - przepis

Jak zrobić Rogale Świętomarcińskie w domu? Tradycja wywodząca się z Poznania na 11 listopada zobowiązuje, więc chwyćcie za potrzebne składniki i zróbcie przysmak w domu. Rogale Marcińskie wypiekane z ciasta półfrancuskiego, wypełnione nadzieniem z mielonego białego maku oraz bakalii, wyjęte prosto z pieca są fenomenalne! Gdy trochę ostygną należy obficie polać je lukrem i posypać orzechami lub migdałami. Przepis na Rogale Świętomarcińskie jest prosty, jednak wymaga czasu i cierpliwości, ponieważ robi się je w kilku etapach:

  1. przygotowanie ciasta i schłodzenie go w lodówce
  2. przygotowanie nadzienia z białego maku i marcepana
  3. rozwałkowanie, pokrojenie ciasta, nałożenie nadzienia
  4. uformowanie rogali
  5. pieczenie
  6. dekoracja lukrem i orzechami.

Do wykonania Rogali Świętomarcińskich potrzebujemy:

  • składniki na ciasto:
    • 3 i 1/2 szklanki mąki pszennej
    • 1 szklanka ciepłego mleka
    • 225 g miękkiego masła
    • 1 jajko
    • 3 łyżki cukru
    • 1 łyżka suchych drożdży
    • 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
    • szczypta soli
  • składniki na nadzienie:
    • 300 g białego maku
    • 100 g masy marcepanowej
    • 100 g orzechów włoskich
    • 100 g blanszowanych migdałów
    • 3/4 szklanki cukru pudru
    • 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
    • 2 łyżki gęstej śmietany
    • 3 pokruszone biszkopty
  • składniki na lukier:
    • 1 szklanka cukru pudru
    • 1 łyżka soku z cytryny lub pomarańczy.

Przepis na Rogale Świętomarcińskie krok po kroku

W pierwszej kolejności należy zrobić rozczyn - wsypać do mleka suche drożdże, a następnie mieszając, doprowadzić do rozpuszczenia, dodać jajko i wanilię i wymieszać. Mąkę, cukier i sól wymieszać w oddzielnej misce, dodać dwie czubate łyżki miękkiego masła i rozetrzeć z suchymi składnikami. Następnie dodać drożdżowy rozczyn i wymieszać łyżką. Gotowe ciasto przełożyć na stolnicę, zagniatać szybko, aż będzie gładkie. Przykryć folią i wstawić do lodówki na 1 godzinę. Pozostałą część masła roztopić i wystudzić. Ciasto wyjąć z lodówki i rozwałkować najlepiej na prostokąt. Następnie posmarować roztopionym masłem, zostawiając półcentymetrowy margines z każdej strony. Następnie należy złożyć ciasto na trzy: najpierw 2/3 na pół, potem tak złożone dwie warstwy przykryć trzecią. Zlepić brzegi i rozwałkować, posmarować masłem i złożyć jak poprzednio. Włożyć do lodówki na 45 minut. Rozwałkowywanie, smarowanie i składanie należy powtórzyć trzy razy, za każdym razem schładzając złożone ciasto pół godziny. Po ostatnim rozwałkowaniu i złożeniu umieścić ciasto w lodówce na co najmniej 5 godzin, najlepiej na całą noc.

Przyszła pora na nadzienie. Biały mak i orzechy sparzyć, zalewając wrzątkiem, a po 15 minutach odcedzić. Następnie zmielić dwukrotnie wraz z migdałami. Masę marcepanową rozetrzeć mikserem z cukrem pudrem, dodać mak z bakaliami, wsypać okruszki biszkoptowe i dodać posiekaną skórkę pomarańczy. Następnie wymieszać łyżką i dodać śmietanę - tak by masa była miękka ale nie płynna. powinna być miękką, ale nie płynna.

Następnego dnia wyjąć ciasto z lodówki, podzielić na pół i rozwałkować na dwa prostokąty. Z każdego ciasta wyciąć po 6 trójkątów, posmarować masą makową i zwijać od dłuższego brzegu ku wierzchołkowi trójkąta. Gotowe rogale posmarować roztrzepanym jajkiem z mlekiem. Następnie piec 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C, aż będą złote. Po wyjęciu z piekarnika i lekkim ostygnięciu polać je lukrem i posypać siekanymi orzechami lub migdałami. Gotowe!

__________________

źródło: beszamel.se.pl

Rogale Świętomarcińskie certyfikowane - gdzie kupić?

Gdzie kupić certyfikowany Rogal Świętomarciński? Tradycyjnie wypiekany przysmak z Poznania został wpisany do "Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych" Unii Europejskiej w 2008 roku i tym samym trafił na prestiżową listę regionalnych specjałów, które powstają z lokalnych surowców i według oryginalnych przepisów. Rogale Świętomarcińskie z certyfikatem można zamówić na stronie rogalemarcinskie.pl lub zakupić je stacjonarnie w Poznaniu w punktach "Piekarnia - Cukiernia NATURA" i w wyznaczonych powiatach Wielkopolski.

Sonda
Lubisz rogale świętomarcińskie?