żurek

i

Autor: AI

wielkanocne przepisy

Oto przepis na najlepszy żurek wielkanocny. Twoi goście nie przejdą obok tej zupy obojętnie

2025-04-17 9:37

Żurek wydaje się prostą zupą, ale by naprawdę zachwycał smakiem, potrzebny jest sprawdzony przepis. Kluczem do sukcesu jest doskonały zakwas, ponieważ to on nadaje zupie charakterystyczny, lekko kwaskowy smak i głębię, której nie da się podrobić gotowcami ze sklepu. Jak zrobić żurek idealny na Wielkanoc? Oto nasz sprawdzony przepis.

Tak jak w przypadku Bożego Narodzenia, gdzie na stole znajduje się barszcz czerwony z uszkami, tak i Wielkanoc ma swoją tradycję. Jest nią oczywiście żurek, nazywany także przez niektórych barszczem białym. Jasna zupa podawana z ugotowanymi na twardo jajkami i kiełbasą, to nieodłączny element świąt wielkanocnych. W niektórych rodzinach zupę je się na śniadanie po rezurekcji, a jeszcze u innych dopiero jako pierwsze danie obiadowe. Zanim jednak przejdziemy do konsumpcji, taką zupę trzeba ugotować i doprawić, dlatego nic dziwnego, że niejedna pani domu poszukuje w sieci informacji, jak zrobić dobry żurek wielkanocny. Podstawą smacznej zupy wielkanocnej jest oczywiście zakwas żytni, do której dodamy także białą kiełbasę i wędzonkę.

Przepis na ciasto - Mazurek czekoladowy

ZOBACZ TAKŻE: Przepis na żurek z zakwasu na Wielkanoc. Takiej zupie nikt się nie oprze

Przepis na żurek świąteczny

Nie wiesz, jak się robi żurek wielkanocny? Przychodzimy z pomocą. Oto przepis na najlepszy żurek na Wielkanoc. Do jego wykonania potrzebujesz bulionu warzywnego (możesz użyć tego ze sklepu, który dostępny jest w słoiczku ze słynnej firmy na literę "W"). Potrzebny będzie również zakwas żytni - domowej roboty lub zakupiony w sklepie. Oprócz tego zaopatrz się także w składniki takie jak:

  • kiełbasa zwykła najlepiej podsuszana
  • jajka ugotowane wcześniej na twardo
  • kiełbasa biała surowa lub parzona
  • boczek surowy wędzony
  • śmietanka 30%
  • majeranek
  • ziele angielskie
  • liść laurowy
  • czosnek granulowany
  • sól i pieprz czarny

W pierwszej kolejności gotujemy bulion warzywny, następnie zakwas, który dodajemy do zupy. W międzyczasie kroimy w kostkę boczek i kiełbasę (kiełbasę można pokroić też w tzw. talarki). Następnie pokrojone mięso należy podsmażyć na suchej patelni do zarumienienia i odsączyć z tłuszczu na ręczniku papierowym. Przełożyć do garnka z zupą. Do zupy dodać kilka ziarenek ziela angielskiego, liście laurowe, przyprawy i zagotować. NA sam koniec zupę zabielić śmietaną - możesz użyć 30% lub 12% (tylko tę trzeba wcześniej zahartować). Zupę podajemy z jajkami ugotowanymi na twardo, które pokrojone umieszczamy nie w garnku, a przed samym podaniem zupy w misce lub głębokim talerzu.