Hashimoto, znane również jako autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy. Choroba ta powstaje, gdy układ odpornościowy atakuje tarczycę, prowadząc do jej uszkodzenia i zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy. Jest to schorzenie, które często występuje, ale może być trudne do zdiagnozowania ze względu na różnorodność objawów - wzrost masy ciała, wypadanie włosów, senność, kołatanie serca, obniżenie nastroju, uczucie zimna, problemy z suchą skórą, ciągłe zmęczenie, wzmożona potliwość. Aby zdiagnozować chorobę Hashimoto warto wykonać badania TSH, FT3, FT4, a także zbadać poziom przeciwciał aTPO oraz ATG. Ważne jest również wykonanie USG tarczycy, dzięki któremu możemy dowiedzieć się jak wygląda nasz narząd oraz czy lekarz zdiagnozował w obrazie stan zapalny.
ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego warto jeść jajka na śniadanie? W takiej postaci są najzdrowsze
Śniadanie w Hashimoto
Co jeść na śniadanie mając Hashimoto? Dieta w tej chorobie odgrywa bardzo ważną rolę, podobnie jak suplementacja jodu, witaminy D oraz C, a także selenu oraz cynku (tych dwóch suplementów nie powinno się łączyć). Coraz więcej osób, które chorują na Hashimoto podejmują się wykluczania z diety glutenu. Nie rezygnują z niego całkowicie, jednak gdy tylko mogą kupują pieczywo bez glutenu, robią bananowe placki na mące migdałowej lub ryżowej, albo spożywają makaron z mąki kukurydzianej. Dzięki takiej zmianie można poczuć znaczną poprawę i co ciekawe, może zmniejszyć się nawet nasza niechciana oponka na brzuchu. Co jeść na śniadanie przy Hashimoto? Postaw na pełnowartościowe posiłki, bogate w białko.
- Żywność bogata w jod: Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Włącz do diety produkty bogate w jod, takie jak ryby morskie (np. dorsz, łosoś), algi morskie, jodowana sól i jaja.
- Żywność bogata w selen: Selen ma właściwości przeciwzapalne i może pomóc w łagodzeniu objawów Hashimoto. Znajdziesz go w produktach takich jak orzechy brazylijskie, nasiona słonecznika, chude mięso i owoce morza.
- Dieta przeciwzapalna: Unikaj żywności prozapalnej, takiej jak przetworzone produkty spożywcze, tłuszcze trans i cukry dodane. Zamiast tego, skoncentruj się na świeżych owocach i warzywach, zdrowych tłuszczach (np. awokado, orzechy) oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych.
- Unikanie glutenu: Niektóre badania sugerują, że osoby z Hashimoto mogą korzystać z diety bezglutenowej, ponieważ gluten może prowadzić do nasilenia stanu zapalnego w organizmie. Warto wypróbować dietę bezglutenową i obserwować, jak reaguje na nią organizm.
W naszej galerii znajdziesz przykładowe propozycje śniadań dla osób chorych na Hashimoto.
Polecany artykuł: