Marnowanie jedzenia to nie tylko strata zasobów, ale także obciążenie dla środowiska. Na szczęście istnieje wiele praktycznych i prostych sposobów, aby skutecznie zmniejszyć ilość wyrzucanego jedzenia. Wprowadź w swoje życie nawyki, dzięki którym zadbasz nie tylko o swój portfel, ale także o planetę. Zobacz, jak drobne nawyki mogą przynieść wielkie rezultaty dla ciebie i twojego otoczenia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak żyć w stylu zero waste? Łodzianka przez rok nie wyprodukowała żadnych śmieci, Teraz uczy tego innych [AUDIO]
Jak nie marnować jedzenia i oszczędzać pieniądze?
Zmiany nawyków żywieniowych i zakupowych, a także sposoby przygotowywania posiłków i przechowywania produktów mają wielkie znaczenie w chwili, gdy pragniemy ograniczyć marnowanie jedzenia, a co za tym idzie zaoszczędzić pieniądze i przysłużyć się środowisku. Oto najlepsze sposoby na zminimalizowanie wyrzucania żywności.
- Kupuj tylko to czego potrzebujesz - zaplanuj posiłki z wyprzedzeniem, przygotuj dokładną listę potrzebnych produktów i kup tylko to czego rzeczywiście potrzebujesz w odpowiedniej ilości.
- Przechowuj jedzenie zgodnie z zasadami - Każda lodówka ma podział na strefy, w których należy umieszczać odpowiednie produkty, aby jak najdłużej zachowały świeżość.
- Przechowuj jedzenie mądrze - przesuwaj starsze produkty na przód szafki lub lodówki, a nowe umieszczaj z tyłu. Używaj szczelnych pojemników, aby przechowywać otwarte jedzenie w lodówce, i upewnij się, że opakowania są dobrze zamknięte, aby zapobiec szybszemu psuciu się produktów oraz ich wysychaniu.
- Czytaj etykiety - różnica między datą "najlepiej spożyć przed" a "terminem przydatności do spożycia" jest istotna. Czasami jedzenie nadal jest bezpieczne po dacie "najlepiej spożyć przed", podczas gdy to "termin przydatności do spożycia" informuje, kiedy jedzenie przestaje być bezpieczne.
- Szanuj jedzenie - Nie oceniaj jedzenia po wyglądzie! Jeżeli owoce i warzywa z twojej lodówki nie wyglądają już idealnie, nic nie szkodzi, z pewnością smakują tak samo. Jeżeli jednak jest to dla ciebie zbyt nieapetyczne, z owoców możesz zrobić smoothie lub ciasto, a warzywa użyć do zupy, czy innego dania.
- Mroź i wekuj - nie wyrzucaj niezjedzonych dań i zup, które możesz zostawić na później.
- Wykorzystuj resztki - Zamiast wyrzucać resztki jedzenia, skompostuj je. W ten sposób przywracasz składniki odżywcze do gleby i zmniejszasz swój ślad węglowy.
- Dziel się jedzeniem - przekazuj jedzenie, które mogłoby zostać zmarnowane. Jeżeli masz nadmiar produktów, skorzystaj z jadłodzielni lub aplikacji, dzięki której przekażesz jedzenie osobom potrzebującym.