nazywam się miliard

i

Autor: Emilia Czerniejewska

Konin zatańczył przeciwko przemocy

2023-02-16 16:11

One Billion Rising to akcja, która działa na całym świecie i ma na celu przeciwdziałanie gwałtom i przemocy wobec kobiet oraz dziewcząt. To była roztańczona manifestacja. W ten sposób tańczące kobiety, jak i mężczyźni przypominają o problemie dotykającym wiele kobiet oraz dziewcząt, jakim jest przemoc.

Na konińskim Placu Wolności kilkadziesiąt osób zatańczyło do hymnu akcji, po to by zaprezentować swój sprzeciw wobec przemocy. Miasto, po raz dziesiąty, włączyło się w ogólnoświatową akcję One Bilion Rising. Tegorocznej odsłonie wydarzenia przyświecało hasło "Tylko tak oznacza zgodę"

Jest to bardzo duży problem w Polsce, przemoc wobec kobiet. Samych gwałtów jest trzydzieści tysięcy rocznie, no i niestety z rąk partnerów. Także edukacja, edukacja, edukacja. Dlatego zaczynamy od młodzieży, bo to oni wkraczają w dorosłe życie i żeby mieli tą świadomość jak traktować siebie nawzajem. Nigdy żadna przemoc.

Powiedziała nam Olga Żaryń z Konińskiego Kongresu Kobiet i dodała, że taniec pokazuje, że panujemy nad swoimi ciałami, żeby wspólnie zaprotestować i powiedzieć swoją energią, że nie zgadzamy się na przemoc.

Taka akcja była potrzebna, ponieważ to uświadamia ludzi ile jest przemocy. Cieszę się, że mogłam się tu pojawić.

Takie akcje są na pewno potrzebne ludziom, żeby uświadamiać ich o tym, że takie zagrożenia istnieją i że, każdy może się zmierzyć z przemocą. No i przede wszystkim to jest super zabawa.

Powiedziały nam uczennice II LO w Koninie Zuzia i Lena. Akcja została zapoczątkowana w 2011 roku, po fali gwałtów w Stanach Zjednoczonych.