Choć rutyna związana z aktywnością fizyczną jest godna pochwały i z pewnością służy naszemu zdrowiu, w upalne dni powinniśmy nieco zmodyfikować plan ćwiczeń. Intensywny, wyczerpujący wysiłek przy wysokich temperaturach to nie tylko znacznie bardziej męczy, ale także może także negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Najczęstsze zagrożenia wynikające z uprawiania sportu w upale to przede wszystkim przegrzanie, odwodnienie, utrata elektrolitów, zasłabnięcie, a także udar cieplny. Ten ostatni jest szczególnie niebezpieczny, gdyż w razie braku natychmiastowej pomocy może zakończyć się śmiercią.
Powyższe informacje brzmią groźnie, ale uspokajamy - wysoka temperatura nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z treningów. Ważne, żeby podchodzić do nich z głową i zdrowym rozsądkiem. Zapomnij o trenowaniu ponad siły i biciu rekordów. W trakcie upałów lepiej zwolnić i ćwiczyć lżej i z umiarem, dla utrzymania dobrej kondycji. Skorzystaj z naszych rad, a treningi w gorące dni z pewnością ci nie zaszkodzą.
Ćwicz wczesnym rankiem albo późnym wieczorem
W okresie letnim pora treningów ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i efektywności ćwiczeń. Kiedy temperatura niepokojąco rośnie, warto zaplanować aktywność fizyczną w godzinach porannych lub wieczornych, kiedy na zewnątrz jest znacznie chłodniej. Nie polecamy ćwiczeń w ciągu dnia. Godzina 12:00 i wczesne popołudnie to największe natężenie słońca. Wtedy też temperatury powietrza są najwyższe. Bieganie, jazda na rowerze lub trening cardio na świeżym powietrzu może skutkować przegrzaniem, odwodnieniem i osłabieniem organizmu.
Pij dużo wody i przyjmuj elektrolity
Im wyższa temperatura za oknem, tym nasz organizm intensywniej się poci, a co za tym idzie - traci wodę i cenne pierwiastki. W upały należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów i sięgać po wodę nawet wtedy, gdy nie czujemy pragnienia. Przed wyjściem na trening rozpuść w wodzie preparat z elektrolitami i wlej do butelki. Możesz też przygotować taki izotonik samodzielnie, z naturalnych składników.
Ubierz się lekko i przewiewnie
Podczas wysokich temperatur zapomnij o obcisłym, przylegającym do ciała stroju. Nie polecamy też ubrań zakrywających większe partie ciała. W gorące dni skóra powinna mieć dostęp do powietrza, dlatego odzież treningowa powinna być lekka, przewiewna i dostosowana do pogody. Strój z grubej, opinającej ciało tkaniny nie tylko utrudnia trening i przyspiesza zmęczenie, ale także może prowadzić do przegrzania, czego konsekwencją często jest udar.
Trenuj w cieniu
Podczas upałów należy unikać słońca. Nawet wczesnym rankiem promienie słoneczne mogą już intensywnie grzać. Żeby nie dopuścić do osłabienia i przegrzania, wybieraj ocienione trasy, na których panuje przyjemny chłód.
Zmniejsz intensywność ćwiczeń i słuchaj swojego organizmu
Trening podczas wysokich temperatur powinien być lekki i umiarkowany. Zapomnij o intensywnym wysiłku i sportach wyczynowych. Lekkie ćwiczenia pozwolą ci utrzymać formę bez ryzyka uszczerbku na zdrowiu. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, jak np. zawroty głowy, nudności, dreszcze, zaburzenia motoryki ciała i problemy z ostrością widzenia, natychmiast zakończ trening zgłoś się po pomoc medyczną.