Co nas gryzie podczas urlopu?
Na terenie Polski użądlenia mogą nam zafundować dwa rodzaje owadów. Te pierwsze to owady błonkoskrzydłe, które nie piją ludzkiej krwi i gryzą jedynie w sytuacji zagrożenia. czyli np. pszczoły, osy, trzmiele czy szerszenie. Do ataku może dojść, gdy na nie nadepniemy albo np. będziemy je odganiać.
Druga grupa to owady, które podczas użądlenia piją krew. To przede wszystkim komary i meszki, ale także bąki bydlęce i końskie muchy.
Ukąszenia mogą się pojawić także na skutek kontaktu z mrówkami i pająkami. Z każdym z tych przypadków powstaje bolesny bąbel, który schodzi samoistnie po kilku dniach. Zanim wyjedziemy na łono natury, warto upewnić się, że nie jesteśmy uczuleni na jad owadów. Wówczas nawet niewielkie ugryzienie może zagrażać życiu. Alergicy powinni mieć przy sobie adrenalinę, która jest nieodzownym antidotum na reakcje alergiczne.
Proste i skuteczne sposoby na ugryzienia owadów
Choć apteczne i drogeryjne środki na ukąszenia owadów to must have podczas każdego wyjazdu, bywa, że o tym zapominamy. Zazwyczaj właśnie wtedy doświadczamy przykrych i bolesnych ukąszeń. Warto jednak wiedzieć, że sklepowe preparaty to nie jedyne środki uśmierzające ból i opuchliznę po ugryzieniu. Równie skutecznie sprawdzają się w tym celu proste, naturalne metody naszych babć. Oto najlepsze, domowe metody, które możesz też stosować podczas wyjazdów.
Soda oczyszczona. To produkt, który zawsze warto mieć w podróżnej apteczce. Jeżeli jednak nie spakujesz go do walizki, nic straconego, bo jest dostępny w każdym sklepie spożywczym. Roztwór z sody sprawdzi się zwłaszcza po ukąszeniu komarów i meszek. Przygotujesz go łącząc sodę z niewielką ilością wody. Powinna powstać gęsta pasta, którą następnie należy nałożyć na spuchnięte miejsca. Mikstura złagodzi świąd i opuchliznę. Ulgę poczujesz już po kilku godzinach od aplikacji.
Skórka z banana. Mało kto wie, że skórka po bananie to także skuteczne remedium na ukąszenia. Przynosi ulgę przy bolesnych i swędzących bąblach, a także zmniejsza opuchliznę.
Plaster cytryny. Cytryna łagodzi stany zapalne i działa antyseptycznie. Przyłóż gruby plaster z tego owocu na miejsce po ukąszeniu. Okład złagodzi ból i zmniejszy obrzęk. Powtarzaj tę czynność kilka, a nawet kilkanaście razy w ciągu dnia.
Aktywny węgiel. Działa podobnie jak soda oczyszczona. rozkrusz kilka tabletek i wymieszaj z wodą, a następnie gazę zamoczoną w roztworze przykładaj do spuchniętych i zaczerwienionych miejsc.