Zanim przejdziemy do sedna tego tekstu, czyli omówienia prostych metod na złagodzenie podrażnień i oparzeń po słońcu, musimy wyraźnie zaznaczyć, że każdy taki incydent jest groźny dla zdrowia i nie powinno się do niego dopuszczać. Poparzenia skóry nie tylko przyspieszają procesy starzenia komórek, ale także mogą powodować zmiany nowotworowe. Niestety, krem z wysokim filtrem nie chroni przed alergią słoneczną i oparzeniami, dlatego nawet po aplikacji produktu ochronnego należy unikać otwartego słońca i osłaniać skórę przed promieniowaniem.
Pamiętajmy też, że słońce operuje wszędzie - gdy jesteśmy w ruchu, siedzimy w cieniu lub znajdujemy się za nasłonecznioną szybą. Początkowo możemy nie poczuć, że na ciele dochodzi do poparzeń, ale powiększający się rumień oraz pieczenie szybko nam to uświadomią. Niestety, objawy oparzenia są nieprzyjemne i bolesne, a do tego utrzymują się zazwyczaj przez kilka dni. Jak złagodzić ten przykry stan? Poznaj skuteczne środki łagodzące po słońcu.
Pantenol
Ten sprawdzony preparat łagodzący w piance znajdziesz w każdej aptece. Warto mieć go pod ręką zarówno w domu, jak i w walizce podróżnej, bo jest nieoceniony w przypadku podrażnień i oparzeń posłonecznych. Substancja ta jest naturalnym humektantem o działaniu ntensywnie nawilżającym i natłuszczającym. Produkty na bazie pantenolu skutecznie niwelują podrażnienia, opuchnięcia, świąd, uczucie pieczenia oraz ból. Aplikowane kilka razy dziennie przyspieszają gojenie i regenerację oparzonej skóry.
Maść z witaminą A
Innym aptecznym produktem, który także przyniesie ulgę poparzonym miejscom, jest maść z witaminą A. Zawarty w niej palmitynian retinolu przynosi podrażnionej i opuchniętej skórze ukojenie, a także przyspiesza gojenie i regenerację naskórka. Dzięki witaminie A ból, obrzęk i zaczerwienienie znikną szybciej.
Jogurt, kefir, maślanka
Jeżeli nie masz pod ręką żadnych łagodzących produktów z apteki, zajrzyj do lodówki. Nieocenionym środkiem na oparzenia i opuchliznę są także produkty mleczne. Okład z jogurtu, maślanki czy kefiru przywróci podrażnionej skórze właściwe pH, przyspieszy regenerację naskórka, a także odżywi i natłuści oparzone miejsca. Ponadto, produkty mleczne koją, chłodzą i przynoszą natychmiastową ulgę.
Miód
Mało kto wie, że ulgę przy oparzeniach skóry przyniesie też słodki kompres z naturalnego miodu. Produkt ten ma w swoim składzie abacynę, apidycynę i lizozym - substancje o działaniu bakteriobójczym, antyseptycznym i regenerującym. Oparzenia posmarowane warstwą płynnego miodu wspiera gojenie ran, zapewnia ukojenie i nawilżenie.