Przyczyny i objawy anemii. Jak sobie z nią radzić?

i

Autor: Pixabay

ZDROWIE

Przyczyny i objawy anemii. Jak sobie z nią radzić?

2024-06-05 12:23

Niedokrwistość to problem, który może dotknąć każdego z nas. Czasem mimo zdrowego trybu życia i zróżnicowanej diety okazuje się, że brakuje nam czerwonych krwinek. Anemia zazwyczaj wykazuje charakterystyczne symptomy, jak np. obniżona odporność, zawroty głowy i osłabienie, blada skóra i bardzo niskie ciśnienie. Bywa jednak i tak, że niedokrwistość nie daje żadnych objawów. Jak radzić sobie z tą przypadłością i kiedy warto sięgnąć po żelazo?

Anemia. Jakie daje objawy i jak ją leczyć?

Anemia - co to takiego?

O niedokrwistości świadczy zmniejszona produkcja erytrocytów oraz zwiększony ich rozpad. W wyniku tego dochodzi do obniżonego stężenia hemoglobiny we krwi, czyli białka, które odpowiada za czerwoną barwę krwi, a także transportuje tlen z płuc do tkanek w naszym ciele. Ponadto przy anemii badania wykazują także zbyt niski poziom hematokrytu - współczynnika określającego, jaki procent całej objętości krwi stanowią erytrocyty.

Warto mieć na uwadze fakt, że anemia to nie choroba, a jedynie objaw innego schorzenia. Symptomy niedokrwistości bywają mylące, gdyż często czujemy się tak, jak w momencie przemęczenia lub silnego stresu. Przyczyn anemii jest bardzo wiele. Mogą do niej doprowadzić obfite miesiączki, wypadek z dużą utratą krwi, nadużywanie alkoholu, choroby przewlekłe albo też spadek produkcji krwinek czerwonych, będący wynikiem niedoboru składników odżywczych - żelaza, witaminy B12 czy kwasu foliowego.

Po czym poznać, że mamy anemię?

Najczęstszym objawem niedokrwistości jest nieustanne zmęczenie i spadek wydolności fizycznej. Ponadto osoby z anemią często obserwują u siebie tachykardię, kołatania serca oraz uczucie duszności. Uczniowie i osoby wykonujące pracę umysłową mogą zauważyć spadek koncentracji i uwagi, a także problemy z pamięcią. Do tego dochodzą migreny i zawroty głowy, dezorientacja, a w dalszych etapach także omdlenia.

Nawet, gdy wszystko wskazuje na to, że mamy anemię, należy wykonać komplet badań, które wykażą wszystkie niedobory i pozwolą oszacować przyczynę oraz rodzaj anemii, a także w porozumieniu z lekarzem wdrożyć odpowiednią dietę. Konieczne jest także stwierdzenie, co tak naprawdę doprowadziło do niedokrwistości, a w tym celu lekarz musi zlecić dalszą diagnostykę.

Z pewnością nie należy bagatelizować objawów niedokrwistości i zwlekać z wizytą u specjalisty. Nieleczona anemia może prowadzić do rozwoju innych chorób, a jej przewlekła postać jest niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia.

O anemii decydują takie parametry, jak:

  • Morfologia
  • poziom ferrytymy
  • Poziom bilirubiny
  • Poziom żelaza we krwi
  • Poziom witaminy B12 i kwasu foliowego

Warto także wykonać badanie na krew utajoną które pozwala wykryć krwawienie z przewodu pokarmowego.

Dieta przy anemii. Jak poprawić wyniki krwi?

 Bez względu na leczenie i suplementację, przy stwierdzonej anemii trzeba także wspomóc organizm odpowiednią dietą, bogatą w witaminy i pierwiastki krwiotwórcze. Zaliczamy do nich takie składniki, jak: witamina A, kwas foliowy, witamina B12, ryboflawina, witamina B6, witamina C i E, a także magnez, potas, sód, wapń, fosfor, siarka, chlor, żelazo, cynk i selen.

Przeczytaj też: Witamina D - jak działa i kiedy powinno się ją suplementować?