ARANŻACJA WNĘTRZ

Piękna ozdoba i naturalny filtr powietrza. Jak stworzyć domowy ogród wertykalny?

2024-05-24 0:03

Wiszący ogród to trend, który początkowo funkcjonował w biurach i na frontach budynków. Dziś ogród wertykalny coraz częściej pojawia się także w mieszkaniach. To piękny element dekoracyjny, który sprawdzi się szczególnie w niewielkich wnętrzach. Zaaranżuj własny wiszący ogród i ciesz się ścianą tętniącą zielenią.

#MuratorOgroduje: Balkon i taras w kwiatach – pielęgnacja i nawożenie
Materiał sponsorowany

Wiszące ogrody to bardzo innowacyjny i efektowny sposób na zaaranżowanie pustej ściany. W przestrzeniach miejskich i w biurowcach występują nie tylko jako ozdoba, ale także pełnią funkcję naturalnego filtra, który pochłania zanieczyszczenia z powietrza. Czy wertykalny ogród sprawdzi się także w domach? Jak najbardziej. W mieszkaniu ściana zieleni także zapewni zdrową atmosferę i oczyści powietrze z toksyn, ale przede wszystkim zachwyci efektownym wyglądem.

Kto nie chciałby mieć w salonie wiszącego ogrodu? Nawet, jeżeli dysponujesz małym metrażem, możesz sobie pozwolić na takie rozwiązanie, bo wertykalny ogród nie zajmuje miejsca i stanowi świetną alternatywę dla stojących doniczek. Wiszącą roślinność docenią także osoby, które nie mają balkonu. Wyjaśniamy jak stworzyć własny wertykalny ogród i jak o niego dbać, żeby zawsze był świeży i zielony.

Znajdź idealne miejsce

Wbrew pozorom, nie każda ściana będzie odpowiednia do stworzenia wiszącego ogrodu. Miejsce na taką instalację powinno być dobrze oświetlone i wolne od zimna oraz przeciągów. Jeżeli umieścimy ogród w zacienionej i wietrznej przestrzeni, rośliny szybko zmarnieją. Eksperci polecają ściany południowe lub zachodnie, gdyż dociera do nich odpowiednia ilość światła. Unikaj ścian o wystawie północnej, a jeżeli już zdecydujesz się na tę stronę, zapewnij roślinności dodatkowe oświetlenie.

Jakie gatunki roślin sprawdzą się na ścianie?

Sama konstrukcja ogrodu wertykalnego jest dość skomplikowanym przedsięwzięciem, dlatego uprawa wiszących roślin powinna być łatwa i bezproblemowa. Do ogrodu wiszącego wybieraj gatunki, które nie wymagają szczególnej troski i dobrze czują się w warunkach domowych. Dodatkowym plusem będzie ich efektowny wygląd oraz szybki wzrost, dzięki czemu iście i pnącza szybko zakryją liśćmi pustą ścianę. Polecamy takie rośliny, jak np.: mchy, paprocie, bluszcze,skrzydłokwiaty, monstery, maranty, a okazy rośliny z rodziny ananasowatych.

Jak zamontować ogród wertykalny?

W biurowcach montaż ogrodów wertykalnych zazwyczaj zleca się specjalistycznej firmie, która zapewnia stabilną konstrukcję, tworzy odpowiednią i efektowną kompozycję roślin, a także podłącza do instalacji system nawadniający. Niestety, takie przedsięwzięcie jest dość kosztowne i nieadekwatne do domowych warunków. Na szczęście, istnieją sposoby na to, jak zawiesić rośliny w prosty i tani sposób. Możemy użyć do tego drewnianych palet, na których ustawimy lub zawiesimy doniczki z roślinkami. Palety można oprzeć o ścianę albo zawiesić je na wytrzymałych hakach.

Pamiętajmy, że aby nasz ogród zachwycał pięknym wyglądem, rośliny muszą być regularnie nawadniane i dobrze nasłonecznione. Zapewniając im odpowiednie warunki możemy mieć pewność, że zielona ozdoba będzie tętnić życiem przez długi czas.