Nietolerancja laktozy. Skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

i

Autor: Pixabay

ZDROWIE

Nietolerancja laktozy. Skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

2024-06-07 15:49

Cierpisz na wzdęcia, bolesne skurcze i uczucie przelewania w jelitach po mleku i nabiale? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że twój organizm nie trawi laktozy. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z nietolerancją laktozy i czym ta przypadłość różni się od alergii? W naszym tekście znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Mleko – pić czy nie pić, oto jest pytanie! Jakie właściwości i wartości ma mleko?

Mleko to jeden z tych produktów, które każdy z nas ma zazwyczaj w lodówce. Dodajemy je do kawy, owsianki i ciasta na naleśniki, jest składnikiem wypieków, deserów i wielu innych dań. Sytuacja komplikuje się, gdy mleko i produkty mleczne zaczynają szkodzić. Systematyczny ból brzucha po wypiciu mleka i zjedzeniu nabiału to ważny sygnał, że możemy mieć do czynienia z nietolerancją laktozy. Czym jest składnik o tej tajemniczej nazwie i dlaczego organizm źle reaguje na jego obecność? Wyjaśniamy, jak radzić sobie z nietolerancją laktozy.

Dlaczego laktoza szkodzi?

Laktoza, czyli inaczej cukier mlekowy, to substancja, z którą mamy kontakt już od pierwszych chwil po narodzeniu. Laktoza znajduje się w mleku większości ssaków i razem z innymi składnikami odżywczymi stanowi główny pokarm dla dzieci karmionych mlekiem matki. Trawienie laktozy umożliwia enzym o nazwie laktaza. To dzięki niej cukier mlekowy zostaje rozbity na dwa cukry proste: glukozę i galaktozę. W tej postaci zostają łatwo wchłonięte do krwioobiegu. Istnieją jednak sytuacje, że organizm nie ma żadnych zasobów laktazy, albo też jest jej zbyt mało laktazy, by mogła poradzić sobie z rozkładem cukru mlekowego.

Objawy nietolerancji laktozy

Niestrawiona laktoza staje się pożywką dla bakterii jelitowych, w wyniku czego dochodzi do nieprzyjemnych i uciążliwych dolegliwości przewodu pokarmowego. Najczęściej występujące symptomy, to:

  • uczucie pełności i wzdęcia
  • bolesne skurcze i kolki
  • przelewanie w jelitach
  • silne bóle brzucha
  • gazy

Nasilenie przykrych objawów zależy od ilości zjedzonych produktów mlecznych. Zazwyczaj złe samopoczucie pojawia się w ciągu kilku chwil po spożyciu pokarmów z laktozą, ale zdarza się też, że symptomy pojawiają się po pewnym czasie. Warto dodać, że te same objawy powodują także inne schorzenia układu pokarmowego, dlatego zanim wykluczymy mleko i nabiał z diety, warto najpierw iść do specjalisty i wykonać niezbędne badania pod kątem nietolerancji laktozy.

Nietolerancja, czy alergia?

Nie należy mylić nietolerancji laktozy z alergią na mleko, gdyż obie przypadłości są wywołane innymi czynnikami. Wspominaliśmy już o niedoborze laktazy - białka, które rozbija laktozę na dobrze wchłaniane cukry proste. Z kolei w przypadku alergii dochodzi do reakcji immunologicznej na obecność laktozy, której organizm nie jest w stanie przyswoić.

Jak żyć z nietolerancją laktozy? W dzisiejszych czasach prowadzenie diety eliminacyjnej nie jest już problemem. Na sklepowe półki trafia coraz więcej bezlaktozowych produktów, które możemy jeść i pić je do woli. Unikanie laktozy z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie i komfort życia, a przykre objawy staną się tylko wspomnieniem.