O szkodliwości promieniowania mówi się od dawna, a jednak wciąż nie brakuje amatorów wygrzewania się na słońcu. Niestety, na skutek zmian klimatycznych negatywne skutki promieni UV będą jeszcze bardziej niebezpieczne i dotkliwe. Nie namawiamy do spędzenia lata w domowym zaciszu, ale o rozwagę i zdrowy rozsądek. Dzięki wiedzy na temat profilaktyki przeciwsłonecznej zapewnisz swojej skórze bezpieczny wypoczynek, bez przykrych konsekwencji.
Słońce to zdrowie? Zdecydowanie nie!
Jeszcze kilka lat temu uważano, że kontakt skóry ze słońcem niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Słońce to źródło witaminy D - promieniowanie UVB mają kluczowy wpływ na syntezę tej witaminy w skórze. Oczywiście, witamina D jest nam potrzebna, ale ekspozycja skóry na słońce w rzeczywistości nie zaspokaja naszego zapotrzebowania na ten składnik. Dlaczego? W Polsce ilość słonecznych dni jest zbyt mała, żeby promieniowanie dostarczyło nam niezbędną ilość witaminy D. Dlatego też lekarze zalecają suplementację tej witaminy, zamiast leżenia plackiem na słońcu.
Dlaczego promieniowanie UVB jest tak szkodliwe?
Rozróżniamy trzy typy promieniowania: UVA, UVB i UVC. Pierwszy z nich to jedna z głównych przyczyn starzenia skóry przenikają głęboko w skórę, przyczyniając się do jej starzenia się oraz rozwoju raka skóry. Promieniowanie UVB prowadzi do oparzeń słonecznych, może także wywołać nowotwór skóry. Promienie UVC nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, gdyż zatrzymuje je warstwa ozonowa i dzięki temu nie dociera do skóry.
Konsekwencje ekspozycji skóry na słońce
Najczęstszym skutkiem nadmiernego opalania są oczywiście oparzenia słoneczne. Pod wpływem długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UVB sprawia, że na skórze pojawiają się zaczerwieniona, obrzęknięta, a czasem także pęcherze. Osoby, które ulegają częstym oparzeniom, są znacznie bardziej narażone na raka skóry.
Opalanie sprzyja tez przedwczesnemu starzeniu się skóry. Głównym winowajcą jest promieniowanie UVA, które przyczynia się do uszkodzenia kolagen i elastyny, białek będących budulcem tkanek skóry. Kolagen i elastyna odpowiadają za elastyczność i jędrność skóry. Skutkiem tych ubytków jest utrata jędrności, zmarszczki i przebarwienia.
Najgroźniejszą dla zdrowia i życia jest czerniak, czyli jeden z najgroźniejszych nowotworów skóry. Czerniak rozwija się nie tylko się nie tylko na skórze, ale może także atakować oczy i błony śluzowe.
Jak chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem?
Powyższe informacje nie oznaczają, że powinniśmy ograniczać wychodzenie z domu lub szczelne zasłanianie skóry. Warto jednak wiedzieć, jak chronić skórę przed promieniowaniem UV. Dzięki tym sposobom spędzisz urlop bez bolesnych i szkodliwych dla zdrowia konsekwencji.
Podstawą jest oczywiście stosowanie kremów z wysokim filtrem UV. Im wyższy faktor, tym lepsza ochrona skóry. Produkt nakładaj 15-30 minut przed wyjściem z domu i ponawiaj aplikację co 2 godziny. Ponowne nałożenie kremu jest niezbędne także po kąpieli w wodzie, a także w sytuacji intensywnego pocenia się skóry.
Ochronę zapewnisz sobie także dzięki odpowiedniej odzieży. Noś lekkie, przewiewne ubrania, kapelusze z szerokim rondem, a także chroń oczy dzięki okularom, których szkła wzbogacone są o filtry UVB.
Nie przebywaj na słońcu między godziną 10:00 a 16:00 - wtedy szkodliwe promieniowanie jest najsilniejsze. Jeżeli musisz wyjść z domu w godzinach szczytu, staraj się przebywać w cieniu.