Lniane ubrania

i

Autor: Unsplash

PORADY

Naturalne, luksusowe, idealne na gorące dni. Zobacz, jak pielęgnować lniane ubrania, żeby zawsze wyglądały jak nowe

2024-05-21 18:15

Nie bez powodu len nazywany był królewską tkaniną. Jest Wytrzymały, naturalny i przyjazny skórze, a do tego pięknie wygląda - nawet lekko pognieciony. Lniane ubrania idealnie sprawdzają się latem, dlatego warto mieć je pod ręką podczas nadchodzących upałów. Żeby utrzymać je w dobrym stanie jak najdłużej, warto wiedzieć, jak pielęgnować i przechowywać len. Dzięki naszym wskazówkom już nigdy nie popełnisz błędu.

Lniana niedziela w Skansenie, czyli jak to na lnianych żniwach drzewiej bywało...

Len od zawsze uznawany był za synonim zamożności i luksusu. Dawniej lnianymi szatami mogli poszczycić się tylko władcy i najzamożniejsza arystokracja, bo wyroby te były bardzo kosztowne. Zdumiewające, że mimo upływu lat, niewiele się w tej kwestii zmieniło. Lniane ubrania i tekstylia mają znacznie wyższe ceny, niż ich odpowiedniki uszyte z bawełny lub tkanin sztucznych. Możemy mieć jednak pewność, że zakup lnianych ubrań to dobra inwestycja na lata. Tkanina jest bardzo wytrzymała, a do tego świetnie sprawdza się podczas wysokich temperatur i jest dobrze tolerowana nawet przez wrażliwą skórę.

Jak powstaje lniane włókno?

Wysokie ceny lnianych wyrobów wynikają z długiego procesu uprawy, a także z faktu, że produkcja lnianych tkanin jest w pełni ekologiczna. en jest rośliną włóknistą, dlatego doskonale nadaje się do wyrobu tkanin. Od wysiewu do zbiorów zazwyczaj trzeba czekać ok. 3 miesięcy. wyrośnięte łodygi nie są zrywane, tylko wykopywane z ziemi wraz z korzeniami. Następnie zebrany len pozostawia się na kilka dni na polu. Słońce, temperatura oraz kontakt z glebą sprawia, że łodygi zyskują wyjątkowy kolor oraz wytrzymałą strukturę.

Zalety ubrań z lnu

Len wydaje się delikatną tkaniną, ale to tylko pozory. W rzeczywistości lniane wyroby są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Trudno też znaleźć materiał bardziej przyjazny skórze. Len nie uczula, nie wywołuje podrażnień i odparzeń. Sięgając po len mamy pewność, że otulamy się pięknem prosto z natury. Dobra tolerancja i przewiewność lnu sprawia, że zyskuje popularność właśnie latem. Lniane sukienki, szorty, koszule i spódnice przepuszczają powietrze, absorbują wilgoć i pozwalają ciału oddychać. Najdroższe są oczywiście ubrania wykonane w 100 proc. z lnu, jednak w sklepach możemy dostać odzież z tkanin łączonych, np. lnu i bawełny lub lnu i wiskozy. Takie mieszanki nie tylko są tańsze, ale także lepiej układają się na sylwetce oraz zdecydowanie mniej gniotą.

Jak dbać o lnianą odzież?

Stan, wygląd i struktura lnianych rzeczy w dużej mierze zależy do tego, jak z nią postępujemy.Choć len słynie z wytrzymałości, jednocześnie wymaga bardzo delikatnej i troskliwej pielęgnacji. Żeby lniana odzież wyglądała wspaniale jak najdłużej, powinno się ją prać ręcznie. Jeżeli już musimy zdecydować się na pralkę, należy wybrać program o niskiej temperaturze i wolnych obrotach. Upranych rzeczy nie powinno się odwirowywać, ściskać, skręcać i wyżymać, gdyż takie czynności mogą negatywnie wpłynąć na strukturę włókien. Absolutnie wykluczone jest suszenie lnu z wykorzystaniem ciepłej temperatury. Lniana odzież powinna schnąć naturalnie, najlepiej rozłożona na płaskiej powierzchni.

Len najlepiej prasować przy pomocy pary. Jeżeli używamy zwykłego żelazka, warto odwrócić ubranie na lewą stronę. Przechowywanie lnianej odzieży również ma bardzo duże znaczenie na jej żywotność. Sukienki, spodnie, koszule i bluzki najlepiej czują się w pozycji wiszącej. Złożone w kostkę powinny być przechowywane w odpowiedniej przestrzeni - ścisk i brak miejsca może zdeformować i zniszczyć tkaninę. Stosując powyższe porady masz gwarancję, że twoje lniane ubrania wytrzymają wiele lat.