Kolagen – co to takiego?
Kolagen to białko naturalnie występujące w naszym organizmie. Jest budulcem komórek i tkanek. Występuje m.in. w kościach, chrząstkach, ścięgnach, więzadłach, skórze, włosach, naczyniach krwionośnych i tkankach łącznych. Kolagen tworzy stabilną strukturę i wsparcie dla wszystkich organów wewnętrznych. To białko uczestniczy też w wielu procesach, dzięki którym organizm funkcjonuje prawidłowo. Jego rolą jest troska o układ ruchowy i sercowo-naczyniowy oraz sprawne działanie nerek. Bierze też udział w krzepnięciu krwi.
Co ciekawe, istnieje bardzo wiele rodzajów kolagenu, a każdy z nich jest „oddelegowany” do innych zadań. W kosmetyce szczególną uwagę zwraca się na kolagen typu I i III – te dwie odmiany tworzą budulec komórek skóry.
Jak kolagen działa na skórę?
Kolagen wraz z elastyną zapewniają skórze odpowiednie napięcie, gładkość i elastyczność. Zadaniem tych białek jest także regeneracja komórek skóry. Niestety, wraz z upływem czasu ilość kolagenu w organizmie maleje, a jego włókna stają się coraz słabsze i nie stanowią już tak stabilnej podpory dla komórek skóry. Właściwie ilość kolagenu zaczyna spadać już po 20 roku życia. Początkowo tego nie zauważamy, bo skóra traci tylko 1 proc. w skali roku. Jednak im jesteśmy starsi, tym większe straty tego białka, którego organizm wytwarza coraz mniej.
O coraz mniejszym stężeniu kolagenu świadczą widoczne zmarszczki, utrata jędrności i zmiana rysów twarzy, a także wyraźnie cieńsza, sucha skóra. Choć brzmi to dość pesymistycznie, mamy też dobrą wiadomość: istnieją sposoby, żeby uzupełnić braki kolagenu w organizmie i zatrzymać procesy starzenia.
Źródła kolagenu. Szukaj go w diecie i w produktach do pielęgnacji
Im więcej mamy lat, tym bardziej zmniejsza się gospodarka kolagenu w skórze. Można stymulować ją dietą. Zadbaj o to, by w jadłospisie znalazły się produkty zawierające aminokwasy: prolinę, glicynę i hydroksyprolinę, które są materiałem budulcowym tego białka. Ich źródłem jest m.in. ryby, mięso drobiowe, czerwone mięso, sery żółte, jajka i żelatyna. Produkcję i wchłanianie kolagenu wspomagają pokarmy bogate w witaminę C. Jej dobrym źródłem są cytrusy, papryka oraz owoce jagodowe.
Dieta może także dostarczać nam brakujący kolagen. Najwięcej znajdziemy go w podrobach oraz tłustych rybach i owocach morza. Dodatkowo można sięgać po suplementy z kolagenem – w postaci proszku, gotowych napojów do picia lub kapsułek. Preparaty kolagenowe wzbogacone są o cenne witaminy, które wspierają przyswajanie tego białka.
Efekty diety bogatej w kolagen i suplementacji? Piękna, gładka i sprężysta skóra, mocne, grube włosy, zdrowe paznokcie, poprawa ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Jeden składnik, a tyle korzyści! Sięgnij po kolagen już dziś i ciesz się jego dobroczynnym działaniem.