ciśnienie

i

Autor: pixabay.com

Kampania "Za głosem serca" - dowiedz się czym jest niewydolność serca!

2023-01-20 15:15

Niewydolność serca to postępująca choroba, w której serce nie pracuje prawidłowo i nie jest w stanie przepompować ilości krwi wystarczającej do zaspokojenia potrzeb organizmu. W praktyce oznacza to problemy z krążeniem i niedotlenieniem z powodu mniejszej ilości tlenu dostarczanego do tkanek i narządów. Warto wiedzieć, że wcześnie wykryta niewydolność serca, pomaga spowolnić chorobę i wdrążyć odpowiednie leczenie.

Niewydolność serca charakteryzuje się zachwianiem głównej funkcji mięśnia sercowego, czyli dostarczania należytej ilości krwi do tkanek i narządów. Podstawę w rozpoznaniu tego schorzenia stanowią badanie podmiotowe, przedmiotowe, echokardiografia, elektrokardiografia, czyli EKG. Niewydolność serca to powszechna choroba, na którą cierpi ponad milion osób w Polsce i mimo to, wiedza o niej jest ciągle niewystarczająca. W związku z tym 19 stycznia 2023 roku odbyła się kampania "Za głosem serca" w której poruszano wiele ciekawych tematów.

Sonda Świąteczna - Ewelina pyta i nie błądzi #5

Kampania "Za głosem serca" - dowiedz się czym jest niewydolność serca

W 2018 roku w Polsce żyło około milion dwieście tysięcy osób chorych na niewydolność serca. Wiedza na temat tego schorzenia wśród pacjentów oraz w całym społeczeństwie jest niewystarczająca. Ma to zmienić kampania "Za głosem serca". Posłuchaj i dowiedz się więcej. Co jest głównym celem kampanii? Tłumaczy dr Aleksandra Tomaszek, psycholog z Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie i dr Dominik Olejniczak z Zakładu Zdrowia Publicznego WUM w najnowszym podcaście Katarzyny Żochowskiej "SuperZdrowi". Z niego dowiecie się jeszcze:

  • czym jest niewydolność serca?
  • w czym może nam pomóc lektura na stronie zaglosemserca.com gdzie każdy z nas może znaleźć między innymi poradnik pacjenta z niewydolnością serca?

Więcej o kampanii "Za głosem serca" usłyszycie w najnowszym odcinku podcastu SuperZdrowi Kasi Żochowskiej. Znajdziecie go na radiosupernova.pl w zakładce "podcasty", a także do odsłuchania poniżej.

Listen to "Kampania "Za głosem serca" - dowiedz się czym jest niewydolność serca. (SuperZdrowi)" on Spreaker.