Izotoniki - co to takiego?
Izotoniki zaliczamy do tzw. napojów funkcjonalnych. Powstały z myślą o sportowcach i osobach aktywnych fizycznie, ale poleca się je także w czasie upałów, gdy organizm jest bardziej narażony na odwodnienie oraz utratę elektrolitów. Poza tym, w składzie napojów izotonicznych znajdują się także węglowodany, które uzupełniają braki energetyczne podczas wzmożonego wysiłku.
Osmonalność napojów izotonicznych jest bardzo zbliżona do stężenia płynów ustrojowych. Ich głównym składnikiem jest woda, a ponadto zawierają również węglowodany i elektrolity: sód i potas, magnez i wapń, a także witaminy. Istotnym składnikiem izotoników jest także cukier, który uzupełnia ubytki energii po treningu.
Dlaczego napoje izotoniczne są nam potrzebne?
Napoje izotoniczne powstały z myślą o osobach intensywnie uprawiających sport. Należy po nie sięgnąć przede wszystkim wtedy, gdy trening przekracza godzinę lub gdy trenujemy latem, przy wysokiej temperaturze.Co dają nam izotoniki? Ich rolą jest uzupełnienie wody i elektrolitów, czyli pierwiastków odpowiedzialnych za kluczowe procesy w organizmie: przewodzenie impulsów nerwowych, prawidłową pracę mięśni, równowagę płynów, regulację poziomu pH oraz stabilizację ciśnienia krwi i wsparcie pracy serca.
Elektrolity wspierają wydolność organizmu i chronią organizm przed zagrożeniami zdrowotnymi podczas treningu. Do izotoników dodaje się także węglowodany w postaci cukru, miodu lub soków owocowych - dzięki temu mięśnie otrzymują niezbędną energię do pracy.
Jak przygotować naturalny izotonik?
W sklepach można kupić gotowe izotoniki, jednak w ich składzie oprócz elektrolitów, węglowodanów i witamin w ich składzie często znajdziemy także barwniki i konserwanty. Zdecydowanie lepiej przygotować taki napój samemu - to nic trudnego, a smak i właściwości w pełni dorównują wariantom sklepowym.
Izotonik z miodem
Składniki:
- 500 ml wody
- Imbir, mięta, bazylia
- Sok z połowy cytryny
- 1,5 łyżki naturalnego miodu
- 1/4 łyżeczki soli morskiej lub himalajskiej
Wszystkie składniki wymieszaj w jednym naczyniu. Napój nawadniający przechowuj w lodówce. Izotonik sprawdzi się nie tylko podczas treningu, ale także latem jako naturalne źródło nawodnienia i odżywienia.
Napój izotoniczny bez cukru
Składniki:
- 500 ml wody
- Sok z połowy cytryny
- 5 ml octu jabłkowego
- 1/2 łyżeczki soli morskiej lub himalajskiej
- 1/4 łyżeczki soli potasowej)
Wszystkie składniki zmiksuj w blenderze. Napój przechowuj w lodówce.
Napój izotonczny z dodatkiem soku jabłkowego
Składniki:
- 300 ml wody
- 200 ml soku jabłkowego
- 1/4 łyżeczki soli morskiej lub himalajskiej
- Kilka listków świeżej mięty
Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki. Napój przechowuj w lodówce.