Jak spacer po lesie wpływa na zdrowie i samopoczucie?

i

Autor: FreePik, Archiwum prywatne

WELLNESS

Jak spacer po lesie wpływa na zdrowie i samopoczucie?

2024-08-03 1:13

O zaletach ruchu na świeżym powietrzu wiadomo nie od dziś. Najprostszą i najłatwiej dostępną formą aktywności są spacery. Spacerować może każdy, a dzięki licznym terenom zielonym w mieście mamy do dyspozycji wiele przyjemnych malowniczych tras. W miejskich aglomeracjach nie brakuje też lasów i to właśnie tam - według badań specjalistów - spacery przynoszą najwięcej korzyści dla zdrowia. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Solidna dawka świeżego powietrza

W mieście rzadko kiedy mamy okazję choć na chwilę zmienić klimat i odetchnąć świeżym powietrzem. Choć miejskie aglomeracje z roku na rok stają się coraz bardziej zielone, to nawet liczne drzewa i tereny parkowe nie są w stanie poradzić sobie ze spalinami i szkodliwymi substancjami lotnymi, które wdychamy każdego dnia. Dlatego lasy są tak wielkim skarbem, mieszkanie w ich pobliżu - niewątpliwym przywilejem. Tylko tu możesz napełnić płuca zdrowym powietrzem, przepełnionym naturalnymi olejkami eterycznymi. Po takiej sesji aromaterapii organizm będzie zdrowo dotleniony.

Selfie na spacerze, czyli gdzie Lublin najładniej pozuje do zdjęć

Ucieczka od codziennej rutyny

Żyjemy w ciągłym pędzie, a nasze dni najczęściej toczą się w biurze i w domowym otoczeniu. Nawał obowiązków oraz ogromna ilość bodźców w końcu sprawia, że czujemy się przytłoczeni. Warto choć na chwilę uciec od codziennej rutyny i zaszyć się w leśnych zaroślach. Z dala od komputera, telefonu, mediów społecznościowych i hałasu możemy wreszcie odpocząć. Relaks w lesie zadziała jak balsam dla skołatanych nerwów.

Pozytywny wpływ na emocje

Wspominaliśmy już, że las koi, wycisza i sprzyja wypoczynkowi. Okazuje się jednak, że może także niwelować stres i zdenerwowanie, łagodzić problemy z bezsennością, a nawet działać wspomagająco w leczeniu depresji. Panujące w lesie cisza i spokój, szum drzew i śpiew ptaków i kontakt z naturą - to wszystko działa jak terapia. Osoby o szczególnie wrażliwych nerwach powinny spacerować po lesie jak najczęściej.

Porcja ruchu

Spacer po lesie jest świetną formą aktywności dla zabieganych. Taka forma spędzania czasu łączy w sobie ruch i relaks. Ten pierwszy zapewnia zróżnicowane podłoże, które wymaga od nas koordynacji oraz wysiłku - np. podczas wchodzenia pod górę. Spacerując po leśnym terenie angażujemy do pracy różne partie mięśni, dzięki czemu organizm otrzymuje nie tylko czysty tlen, ale także solidny trening. Dodatkowo aktywność w lesie pomaga też naszej głowie - wycisza i sprzyja odpoczynkowi po ciężkim dniu. Po takiej wędrówce poczujesz się doskonale i będziesz mieć zdrowy sen. Spaceruj po lesie na zdrowie!