Jak spać, żeby się wyspać? Zdradzamy sposoby na zdrowy sen

i

Autor: FreePik

ZDROWIE

Jak spać, żeby się wyspać? Zdradzamy sposoby na zdrowy sen

2024-04-05 21:21

Nocny wypoczynek to bardzo ważny element zdrowego trybu życia. To waśnie nocą organizm się regeneruje i nabiera sił na wyzwania, jakie czekają nas kolejnego dnia. Odpowiednia ilość snu jest potrzebna, by mózg, serce i wiele innych organów mogło pracować prawidłowo. Jak zapewnić sobie zdrowy sen i powitać poranek z pełnią energii? Przeczytaj nasz poradnik i śpij dobrze!

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.6, bezseność

Kładź się do łóżka o stałych porach

Każdy z nas ma zegar biologiczny, który podpowiada, kiedy jest czas na spoczynek. Jeżeli nie słuchamy sygnałów organizmu i wbrew zmęczeniu często jesteśmy na nogach do późna, a potem przesypiamy dzień, nasz tryb funkcjonowania staje się zaburzony i trudno potem wrócić do snu o "normalnych godzinach". Jeżeli chcesz uregulować swój rytm snu, kładź się spać coraz wcześniej i stopniowo przyzwyczajaj organizm do zasypiania i budzenia się o stałych porach. Kiedy będziesz przestrzegać tych zasad, budzik nie będzie ci potrzebny i powitasz nowy dzień z doskonałym samopoczuciem.

Zadbaj o klimat w sypialni

Pomieszczenie, w którym śpimy powinno mieć neutralne, spokojne kolory i delikatne, lekko przydymione oświetlenie i zasłony. Nie radzimy ustawiać tam wielu przedmiotów. To miejsce do nocnego odpoczynku, więc zagracanie go meblami, sprzętem do ćwiczeń i różnymi innymi rzeczami, które niepotrzebnie zajmują przestrzeń, może sprawić, że będziemy mieli problemy ze snem. Nocnego wypoczynku nie ułatwiają też świecące diody przy urządzeniach elektronicznych. Najlepiej, żeby w ogólne nie było ich w sypialni, a jeżeli już są, wyłącz je na noc, żeby nie rozpraszały cię łuną światła. Od blasku latarni i reflektorów z ulicy osłonią cię żaluzje lub grube, nieprzepuszczające światła zasłony. Zadbaj też o to, żeby wywietrzyć pokój przed snem.

Przygotuj mózg do nocnego wypoczynku

Istnieją czynności, które mogą skutecznie zakłócić zdrowy sen, dlatego nie powinniśmy wykonywać ich wieczorem. Należą do nich np. intensywne ćwiczenia. Po dużym wysiłku organizm wytwarza pobudzające endorfiny, przez co nie czujemy senności jeszcze przez długi czas. Niezbyt dobrym nawykiem jest najadanie się na noc. Ostatni, lekki posiłek najlepiej zjeść na dwie godziny przed snem - w przeciwnym razie uczucie ciężkości w brzuchu może utrudniać spokojny sen.

Przed nocnym odpoczynkiem radzimy odłożyć laptopa i telefon, bo to także podstępni złodzieje snu. Światło płynące z ekranów urządzeń wysyła do mózgu sygnał, że jest dzień, przez co organizm jest pobudzony i nie produkuje melatoniny odpowiedzialnej za uczucie senności. Zamiast scrollować Instagrama i czytać wiadomości, sięgnij po książkę lub posłuchaj kojącej muzyki. Senność przyjdzie naturalnie, a rano obudzisz się z pełnią energii i dobrego humoru.