Jak sobie radzić ze stresem pourlopowym? Te metody sprawią, że wrócisz z wakacji w dobrym nastroju

i

Autor: FreePik

PSYCHOLOGIA

Jak sobie radzić ze stresem pourlopowym? Te metody sprawią, że wrócisz z wakacji w dobrym nastroju

2024-08-15 1:59

Rozdrażnienie, nerwowość, brak energii, problemy z koncentracją. Choć trudno w to uwierzyć, te i wiele innych objawów może wywołać... urlop - a dokładniej zakończenie wakacyjnego wypoczynku. Powrót do codziennej rutyny u niektórych osób powoduje silne napięcie, które może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jak rozpoznać, że mamy problem ze stresem pourlopowym i w jaki sposób złagodzić jego przykre objawy?

Mellina _ Zalewski TT porady na stres

Koniec urlopu jest przykry dla każdego z nas, jednak są osoby, które reagują na ten fakt wyjątkowo negatywnie. Mowa o stresie pourlopowym, który - choć często bagatelizowany - może wywoływać szereg nieprzyjemnych objawów, które negatywnie oddziałują nie tylko na samopoczucie, ale także na codzienne funkcjonowanie.

Stres pourlopowy najczęściej dotyka osoby wysoko wrażliwe, pracoholików i tych, dla których praca zawodowa jest przykrym obowiązkiem. Stres związany z końcem wakacji może też wywoływać powrót do otoczenia, którego nie akceptujemy, a także ludzi, którzy nie są nam przyjaźni. Na złe samopoczucie po urlopie wpływają także nierozwiązane problemy i niezałatwione sprawy, które zostawiliśmy przed wyjazdem.

Bez względu na to, co wywołuje stres pourlopowy, warto wiedzieć, jak przebiega ten syndrom i z jakimi objawami się wiąże. Dzięki temu nauczymy się odpowiednio reagować i unikać wielu przykrych, długoterminowych konsekwencji.

Typowe objawy stresu pourlopowego

Najczęstszym symptomem świadczącym o stresie pourlopowym jest przygnębienie i spadek nastroju, uczucie smutku, a nawet stany depresyjne. Osoby, które cierpią na powakacyjne napięcie, mogą mieć poczucie, że urlop nie przyniósł żadnych pozytywnych skutków, a po radości i energii, jakie towarzyszyły wyjazdowi, nie pozostał żaden ślad.

Napięcie związane z powrotem do rzeczywistości może też wywoływać zmęczenie, brak energii, trudności z koncentracją, rozdrażnienie, bezsenność, a także zaburzenia koncentracji i spadek efektywności w pracy.

Jak radzić sobie z przykrymi symptomami stresu pourlopowego?

Choć całkowite uchronienie się przed stresem pourlopowym jest trudne - zwłaszcza u osób wysoko wrażliwych - to jednak istnieją techniki, które mogą znacząco złagodzić jego objawy. Przede wszystkim, warto zadbać o aklimatyzację po powrocie z wakacji. Przynajmniej jeden wolny dzień przed powrotem do pracy sprawi, że powrót do zawodowej rutyny będzie łagodniejszy. Dodatkowo warto zadbać o zdrowe nawyki, jak sen, zróżnicowana dieta i ruch, dzięki którym zyskamy więcej energii do codziennych obowiązków.

Nie musisz całkowicie odcinać się od urlopowego klimatu. Zastanów się, co sprawiało ci największą frajdę podczas wakacji. Może były to konkretne posiłki, a może długie spacery? Praktykuj wakacyjne rytuały także po powrocie do domu, dzięki czemu unikniesz brutalnego zderzenia z rzeczywistością i zadbasz o dobry nastrój. Pourlopowy stres łagodzi także... planowanie kolejnego wyjazdu. Pomyśl o tym, gdzie chcesz ruszyć przy następnej okazji i zarezerwuj pobyt w wymarzonym miejscu. Oczekiwanie na kolejną ekscytującą podróż wywoła w sercu przyjemne podniecenie i przywróci na twarzy szeroki uśmiech.