Postaw na jasne, przewiewne ubrania
W upalne dni zapomnij o przylegających do ciała strojach z materiałów syntetycznych. Idealnym wyborem na wysokie temperatury będą luźne ubrania z naturalnych tkanin, jak np. len, bawełna czy jedwab. Dobrze sprawdzą się także tkaniny sztuczne, pozyskiwane z roślinnych surowców, czyli np. wizkoza, modal lub lyocell. Nie polecamy ciemnych kolorów, bo przyciągają słońce i sprawiają, że odzież szybko się nagrzewa. Sięgaj po biel, beż oraz jasne pastele, które odbijają słońce.
Pij dużo wody
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważne przez cały rok, jednak przy wysokich temperaturach zapotrzebowanie na płyny jeszcze wzrasta. Podczas upałów nasz organizm intensywnie się poci, wydalając duże ilości wody. Jeżeli nie uzupełnimy braków, może dojść do odwodnienia. Żeby nie dopuścić do tego stanu, warto mieć przy sobie butelkę wody i pić niewielkie ilości nawet wtedy, gdy nie czujemy pragnienia. Nie polecamy słodkich, gazowanych napojów. Nie tylko dostarczają dużo chemii i cukru, ale także zaspokajają pragnienie na krótko. W rzeczywistości cukier oraz bąbelki sprawiają, że jeszcze bardziej chce nam się pić.
Zadbaj o lekką dietę
W upalne dni ważne jest także to, co jemy. Ciężkostrawne potrawy dodatkowo wyczerpują i tak już osłabiony organizm. Zamiast obfitych, tłustych, niezdrowych dań lepiej sięgnąć po niewielkie, lekkie posiłki, jak np. sałatki owocowe i warzywne, zupy oraz chłodniki, a także dania na bazie drobiu i ryb. W upały powinniśmy jeść mniej i częściej, a także zapobiegać przejadaniu, co dodatkowo męczy i przegrzewa organizm. Pomiędzy posiłkami polecane są owoce i warzywa o dużej zawartości wody. Arbuz, melon, pomidory, ogórek czy owoce jagodowe to świetny wybór przy wysokich temperaturach.
Stwórz w domu oazę przyjemnego chłodu
W upały najlepiej ograniczyć wychodzenie z domu. Nie należy przebywać na słońcu w samo południe, gdyż właśnie wtedy operuje najintensywniej i jest najbardziej szkodliwe. Jeżeli w twojej pracy obecność w biurze nie jest obowiązkowa, wykorzystaj te dni na pracę zdalną. Nawet, jeżeli w twoim mieszkaniu nie ma klimatyzacji, istnieje wiele sposobów na to, by zapanował w nim przyjemny chłód. Postaw na elektryczny wentylator, który zapewni zimny, kojący powiew. Źródłem nieznośnego ciepła są też nasłonecznione okna, dlatego w ciągu dnia warto zakryć je żaluzjami lub zasłonami z jasnych, naturalnych tkanin. Wbrew pozorom, duży wpływ na klimat w naszym domu mają także rośliny. Nie tylko filtrują powietrze, ale także emitują wilgoć, pochłaniają ciepło z promieni słonecznych i wytwarzają tlen.
Ulgę przyniesie też moczenie stóp i przegubów rąk w zimnej wodzie, chłodne napoje oraz koc termiczny, który skutecznie ochroni ciało przed przegrzaniem. Jeżeli masz zacieniony taras, polecamy przenieść się tam w ciągu dnia - praca na świeżym powietrzu to sama przyjemność.