Noszenie soczewek kontaktowych jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wygodę i estetykę. Jednak brak odpowiedniej higieny może prowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych, jak podrażnienia, suchość oczu czy nawet infekcje. Odpowiednie przechowywanie, mycie i zakładanie soczewek kontaktowych to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim zdrowia Twoich oczu. Pamiętaj o regularnym stosowaniu poniższych zasad oraz o cyklicznym odwiedzaniu specjalisty, aby mieć pewność, że Twoje soczewki są odpowiednio dobrane i w pełni bezpieczne. W naszym artykule znajdziesz praktyczne porady na temat higieny soczewek i zdrowia twoich oczu.
Jak przechowywać soczewki?
Pamiętaj, że soczewki zawsze powinny być zanurzone w specjalnym płynie dezynfekującym, który zapobiega rozwojowi bakterii. Należy codziennie zmieniać płyn w pojemniku na świeży i nie używać wody z kranu, gdyż może zawierać szkodliwe mikroorganizmy. Zanim zanurzysz w nim szkła kontaktowe, upewnij się, że pojemnik jest czysty. Nie zapomnij zmieniać soczewek raz w miesiącu. Jeżeli zauważysz na nich uszkodzenia, wyrzuć je niezwłocznie i sięgnij po nowe szkła.
Prawidłowe mycie i higiena soczewek
Przed każdą aplikacją i zdejmowaniem soczewek dokładnie umyj ręce, najlepiej przy użyciu mydła bez zapachów i barwników. Po umyciu osusz dłonie ręcznikiem, który nie zostawia włókien. Myjąc soczewki, delikatnie pocieraj je palcami, aby usunąć osady, a następnie spłucz płynem dezynfekującym. Ta prosta czynność minimalizuje ryzyko podrażnień i infekcji. Tak przygotowane szkła są gotowe do aplikacji.
Zakładanie i zdejmowanie soczewek. Jak robić to prawidłowo?
Zakładanie soczewek wymaga trochę wprawy, ale nie obawiaj się - także i w tym przypadku trening czyni mistrza. Istnieje kilka prostych zasad, które warto zapamiętać. Przede wszystkim, zawsze zakładaj soczewkę na tę samą stronę oka, aby uniknąć ich pomylenia - to ważne zwłaszcza wtedy, gdy twoje oczy różnią się wadą wzroku i wymagają soczewek o różnej sile działania. Czystą soczewkę dlikatnie umieść na palcu, a następnie przytrzymaj powiekę drugą ręką i ostrożnie nałóż soczewkę na powierzchnię oka. W przypadku zdejmowania równie ważne jest zachowanie ostrożności żeby nie uszkodzić szkieł i nie podrażnić gałek ocznych. Jak zrobić to prawidłowo? Dlikatnie przesuwaj soczewkę ku dołowi i wyjmij ją opuszkiem palca.
Pamiętaj też, aby nie spać w soczewkach (chyba że są to specjalne soczewki do noszenia nocnego), unikać ich kontaktu z wodą oraz nigdy nie używać przeterminowanych płynów do soczewek. Warto co jakiś czas odwiedzać okulistę – dzięki nim upewnisz się, że Twoje oczy są w dobrej kondycji.