ZDROWIE

Jak prawidłowo parzyć herbatę? Jej gatunek ma znaczenie

2024-05-13 17:05

Dobroczynne właściwości herbaty są znane od wieków. W Chinach i w Japonii ceremoniał parzenia herbaty ma rangę obrzędu religijnego. W naszej rodzimej tradycji herbata jest nieodłącznym elementem dnia. Zaczynamy z nią dzień, stanowi zdrowe dopełnienie posiłków, rozgrzewa lub orzeźwia, a także łagodnie pobudza i dodaje energii. Jakie wyróżniamy gatunki herbaty i jak je prawidłowo parzyć, żeby zachowały wszystkie walory smakowe i odżywcze?

Czy herbata jest zdrowa? Jakie właściwości lecznicze posiada herbata?

Zielona herbata

To zdecydowanie jedna z najzdrowszych odmian herbat. Smak i aromat zależą od jej gatunku i pochodzenia, jakości liści oraz czasu zbiorów. Najpopularniejsza zielona herbata, którą powszechnie uważa się za herbatę "codzienną" to japońska sencha. W jej liściach znajduje się wiele cennych przeciwutleniaczy, dzięki czemu jest polecana w profilaktyce chorób nowotworowych. Ma świeży, łagodny smak i delikatnie pobudza, więc nie polecamy pić jej wieczorem i przed snem.

Senchę najlepiej parzyć w temperaturze wody poniżej 80 stopni, nie dłużej, niż 3 minuty. Dzięki temu herbata zachowa swój delikatny smak i aromat.

Czarna herbata

Intensywny, głęboki smak czarnej herbaty to dla wielu osób doskonały początek dnia. Faktycznie, napar z jej liści pobudza i dodaje energii nie gorzej, niż kawa. W 100 g czarnej herbaty jest 20 mg kofeiny. Oprócz tego to także świetne źródło witamin C, A, K oraz witamin z grupy B. W naparze z czarnej herbaty znajdziemy także cynk, magnez, fluor i wapń.

Do przygotowania czarnej herbaty idealna będzie woda o temperaturze około 95 stopni. Herbatę parzymy od 2 do 5 minut.

Herbata biała

To najdelikatniejsza ze wszystkich odmian herbat. Charakteryzuje się lekko słodkim, subtelnym smakiem, niezwykle cenionym przez koneserów herbacianych naparów. Jej niezwykłe walory to zasługa zbiorów liści wczesną wiosną, zanim dotrą do nich pierwsze promienie słońca i zmienią ich barwę na nasyconą zieleń. Poza walorami smakowymi, białą herbatę wyróżniają też wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Dostarcza cennych witamin i mikroelementów, jak np. witamina C, niacyna, mangan oraz fluor. Znajdziemy w niej także duże stężenie przeciwutleniaczy, które skutecznie walczą z wolnymi rodnikami. Biała herbata działa przeciwzapalnie i odmładzająco, dlatego warto pić ją każdego dnia.

Białą herbatę należy parzyć w temperaturze 75-85 stopni przez 2-5 minut.