Idź na jesienny spacer! Wyjaśniamy, jak częste spacery wpływają na zdrowie i kondycję psychiczną

i

Autor: Pexels

ZDROWIE

Idź na jesienny spacer! Wyjaśniamy, jak częste spacery wpływają na zdrowie i kondycję psychiczną

2024-10-02 12:32

Spacery to jedna z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych form aktywności fizycznej. Regularne wędrówki na świeżym powietrzu nie wymagają żadnego sprzętu, ani doświadczenia, a przy tym korzystnie wpływają na nasze ciało i umysł. Zalet spacerowania jest znacznie więcej! Przeczytaj nasz tekst i ruszaj przed siebie.

Pierwsze oznaki jesieni

Dotlenia, poprawia nastrój, koi umysł i pozwala utrzymać ciało w dobrej formie, a co najważniejsze - nic nie kosztuje. Spacerowanie to najprostsza i najłatwiej dostępna forma aktywności fizycznej, którą może praktykować każdy. Nieważne, czy wybierzesz relaksujący spacer po lesie, poranną drogę do pracy, czy wieczorne wyjście z psem - każdy krok przybliża cię do zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie zawlekaj i ruszaj na spacer! Wyjaśniamy, dlaczego warto.

Spacer po formę i szczupłą sylwetkę

Spacery mają nieoceniony wpływ na zdrowie fizyczne. Regularne chodzenie wspomaga układ krążenia, usprawnia pracę serca i obniża ciśnienie krwi. Spacerowanie to również dobry trening dla mięśni i stawów, co szczególnie istotne dla osób w sile wieku, które chcą jak najdłużej zachować sprawność ruchową.

Korzyści spacerowania są poparte badaniami ekspertów. Wynika z nich, że już 30 minut spaceru dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2. Chodzenie sprzyja także spalaniu kalorii - to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zredukować wagę lub utrzymać ją na optymalnym poziomie. Dodatkowo, przebywanie na świeżym powietrzu wzmacnia układ odpornościowy, dotlenia i ułatwia zasypianie.

Spacerowanie a równowaga psychiczna

Maszerowanie w pięknych okolicznościach przyrody zbawiennie działa na naszą psychikę. To najprostsze i zupełnie darmowe remedium na przewlekły stres, napięcie i brak równowagi emocjonalnej. Spacerując, obniżamy poziom kortyzolu, hormonu stresu, co przekłada się na znaczącą poprawę samopoczucia. Ruch podczas spaceru stymuluje wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, które świetnie radzą sobie w starciu z lękiem, przygnębieniem i stanami depresyjnymi.Wybierając na miejsce naszych spacerów park, las czy malowniczy teren z akwenem wodnym, zapewniamy swojej głowie błogi relaks, wyciszenie i wspaniałe doznania wizualne.

Korzyści dla mózgu

Mało kto wie, że w trakcie marszu aktywują się obszary odpowiedzialne za kreatywność i twórcze myślenie. To właśnie dlatego wiele osób szuka inspiracji podczas spacerów. Jak to działa w praktyce? Ruch poprawia krążenie krwi, dostarczając mózgowi więcej tlenu i składników odżywczych, co przekłada się na lepszą koncentrację i sprawność intelektualną.

Warto też zwrócić uwagę na rosnącą popularności trendu "mindful walking", czyli świadome spacerowanie. Skupiając się na oddechu, krokach i otaczającym nas środowisku, uspokajamy umysł, ale również trenujemy koncentrację i stajemy się bardziej odporni na stres oraz wyzwania dnia codziennego.

Spacerowanie to nic trudnego! Jak zacząć?

Żeby spacerowanie przyniosło nam zdrowotne korzyści, powinniśmy oddawać się tej czynności regularnie. Wystarczy zaledwie 20-30 minut dziennie, żeby zauważyć i poczuć wyraźne efekty. Jak przełożyć chęci na zamiary? Spacer powinien być źródłem pozytywnych emocji i odbywać się w miejscu, które lubimy. Może to być okoliczny las, wał nad Wisłą, park albo ciekawa i malownicza trasa wzdłuż ulicy. Spacer jest formą medytacji - pozwala wyciszyć umysł i uporządkować myśli. Jeżeli jednak marsz w ciszy wydaje ci się nudny i nieznośny, możesz połączyć ruch ze słuchaniem ulubionej muzyki lub podcastów.

Znajdź każdego dnia chwilę na choćby krótki spacer - ciało i umysł ci za to podziękują!