Czytanie nie boli, a może przedłużyć życie. Oto 5 powodów, dla których warto regularnie czytać książki

i

Autor: Unsplash

LITERATURA

Czytanie nie boli, a może przedłużyć życie. Oto 5 powodów, dla których warto regularnie czytać książki

2024-05-22 13:49

Najnowszy Raport Czytelnictwa w Polsce przeprowadzony na zlecenie Biblioteki Narodowej nie napawa optymizmem. Choć w porównaniu do ubiegłych lat statystyki wzrosły (przynajmniej jedną książkę przeczytało 43 proc. Polaków), to na tle innych krajów wciąż wypadamy mizernie. W zdecydowanej większości krajów sięga się po min. 5 książek rocznie. Możemy, a nawet powinniśmy to zmienić. Czytanie jest nie tylko przyjemne, ale także bardzo zdrowe. Zobacz, dlaczego.

Tak było na targach Vivelo w Warszawie! „Nie spodziewałam się, że będzie tak super!”

Książki uczą nas empatii

Czytanie książek pozwala nam zajrzeć do świata innych ludzi (nie zawsze fikcyjnych), poznać ich problemy i zmierzyć się z ich rzeczywistością. Śledzenie życia bohaterów sprawia, że życzliwiej i z większą pokorą patrzymy na otaczający nas świat. Czytanie uczy nas także współczucia względem postaci, co przekłada się na większą wrażliwość i empatię w prawdziwym życiu.

Częste sięganie po książki poszerza zakres słownictwa

Posługiwanie się piękną, poprawną polszczyzną to nasza wizytówka, która wiele mówi o nas samych. Żeby zrobić dobre wrażenie na otoczeniu, a przede wszystkim, kształcić język dla siebie samego, warto regularnie sięgać po lektury. Poszerzaniu zasobu słów sprzyja różnorodność czytanych książek. Od klasyków, aż po pisarzy współczesnych, od poezji, przez dramaty sceniczne, aż do porywających powieści - każda książka cię czegoś nauczy i poszerzy twoje horyzonty.

Czytanie przedłuża życie

Do tego zaskakującego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Yale. Badacze potwierdzili, że regularne czytanie książek zwiększa zaangażowanie poznawcze, angażuje i ćwiczy mózg, poprawia koncentrację i pamięć oraz rozbudza ciekawość na otaczający nas świat. Skutkiem tych czynników jest przedłużenie życia nawet o dwa lata. Badani w wieku powyżej 50 lat czytali książki 30 minut dzienne. Kto wie, może zwiększenie częstotliwości jeszcze poprawi ten wynik? Nie zaszkodzi sprawdzić!

Wieczorna lektura pozytywnie wpływa na zdrowy sen

Psychiatrzy zajmujący się zaburzeniami snu od lat apelują o to, żeby przed snem nie oglądać telewizji, nie scrollować mediów społecznościowych i nie pracować przy komputerze, gdyż światło emitowane przez urządzenia elektroniczne oszukuje mózg i wysyła mu błędny sygnał o tym, że mamy dzień. W rezultacie nie dochodzi do produkcji melatoniny, która wywołuje w nas senność. Książki działają odwrotnie. Lektura interesującej powieści relaksuje i uspokaja, wprowadza w błogi nastrój i sprawia, że szybciej zapadamy w sen. Czytajmy więc na dobranoc, a rano obudzimy się wyspani i w dobrym nastroju.

Ludzie sukcesu to miłośnicy książek

Wielu biznesmenów, polityków i ludzi sukcesu nie wyobraża sobie życia bez czytania. I choć takie osoby najczęściej są bardzo zajęte, potrafią znaleźć czas, żeby przeczytać chociaż kilka stron dziennie. Przedsiębiorcy, przywódcy państw, naukowcy i wiele innych ludzi, którzy osiągnęli w życiu bardzo wiele, nieraz przyznawało, że wiele zawdzięczają książkom. Czerpią z nich wiedzę, inspirację, relaksują się przy nich, a także ćwiczą mózg. Mark Zuckerberg postanowił czytać dwie książki w miesiącu, a Bill Gates deklaruje, że pochłania ok. 50 lektur w skali roku. Warto brać z nich przykład.