Perfumy

i

Autor: FreePik

PSYCHOLOGIA

Czy miłość, szczęście i sukces mają swój zapach? Kreatorzy perfum twierdzą, że tak

2024-04-09 16:40

Czy można pachnieć bogactwem lub namiętnością? Według ekspertów z branży perfumiarskiej jak najbardziej tak. Mało tego, wysublimowane "nosy" twierdzą, że da się stworzyć zapach, który byłby odzwierciedleniem wszystkiego, co dla nas ważne. Taka obietnica pobudza wyobraźnię - tym bardziej, że nosząc kompozycję, która pachnie naszymi marzeniami, instynktownie zaczynamy je spełniać. Jak perfumy faktycznie wpływają na nasze życie?

Muzeum Zapachów w Owińskach

Niezwykły wpływ zapachów na emocje i zmysły był znany już w starożytności. Pieczołowicie dobrane kompozycje perfum świadczyły o zamożności i statusie społecznym, a także dodawały pewności siebie, poprawiały nastrój, motywowały do walki i... uwodziły. I choć wydawałoby się, że zawierzanie losu zapachom oraz traktowanie ich jak szczęśliwy amulet to podejście irracjonalne, współcześnie robimy to samo. Często nie zdajemy sobie sprawy, że przy wyborze konkretnych perfum kierujemy się myśleniem życzeniowym. Zmysłowe nuty to idealna opcja na randkę, zapach sukcesu zwiększy pewność siebie i pomoże w zawodowych negocjacjach, a radosne nuty pozytywnie wpłyną na nastrój i sprawią, że zaczniemy patrzeć na świat bardziej optymistycznie.

Zawodowi perfumiarze doskonale znają ludzką słabość do zapachów i wiedzą jak spełniać marzenia za pomocą konkretnych kompozycji. Co więcej, efekty tej perfumiarskiej alchemii naprawdę działają - pytanie tylko, czy to aby na pewno zasługa zapachu...

Jak perfumy działają na psychikę?

Zapachy mają ogromny wpływ na nasz nastrój, percepcję i nastawienie do świata. Po części ich wpływ wynika z właściwości danych nut, ale duża w tym rola naszych subiektywnych odczuć, gustu oraz wspomnień. Psycholodzy zwracają uwagę szczególnie na ten ostatni aspekt. Lubimy to, co dobrze znamy, a miłe wspomnienia często utrwalają się w naszych głowach za sprawą dźwięków oraz zapachów. Ulubione nuty czy aromaty z dzieciństwa mogą być właśnie tymi, po które będziemy sięgać instynktownie.

Otaczanie się nutami, które mają dla nas pozytywne konotacje, wytwarza w mózgu hormony szczęścia, które sprawiają, że czujemy się lepiej i mamy więcej motywacji do działania - bez względu na to, jaki jest nasz cel. Tyle o zapachach ma do powiedzenia nauka. Jednak branżowe teorie o wpływie zapachów na nasze życie są dużo szersze i znacznie wykraczają poza badania naukowców.

Zapach miłości, szczęścia, pieniędzy - czy można je stworzyć?

Patric Suskind w swojej słynnej powieści "Pachnidło" napisał: "Kto ma władzę nad zapachami, ten ma władzę nad sercami ludzi". Zdanie brzmi bardzo zuchwale, jednak mistrzowie perfumiarstwa z pewnością podpisaliby się pod nim obiema rękami. Według nich istnieją molekuły zapachów, które sprawiają, że czujemy się jak ludzie sukcesu, kochamy albo sprawiamy, że inni nas kochają albo po prostu stajemy się szczęśliwi. We francuskich laboratoriach i małych zakładach perfumiarskich tworzy się kompozycje, o jakich nam się nie śniło. Zapach seksu czy pieniędzy to tylko nieliczne z wielu perfumiarskich mikstur, jakimi możemy się spryskać. Czy owe perfumy faktycznie pachną namiętnością i bogactwem, jak twierdzą doświadczone "nosy"? Wiele osób odwiedzających pracownie perfumierskie zgodnie stwierdziły, że tak.

Czy noszenie takich zapachów przybliża nas do bogactwa i miłosnych uniesień? Niewykluczone, bo pachnąc w sposób, który kojarzy nam się z tymi aspektami, zaczynamy podświadomie dążyć do ich realizacji. Perfumiarska alchemia jest jednak dziedziną niezbadaną i może lepiej nie odzierać jej z aury tajemnicy. Wszak przyjemnie jest myśleć, że kilka kropel ulubionych perfum ma cudowną moc - nawet jeżeli to tylko nasza wyobraźnia.

Źródło: Czy miłość, szczęście i sukces mają swój zapach? Kreatorzy perfum twierdzą, że tak