Ogród pełen krzewów, drzew i kwiatów to miejsce błogiego relaksu i powód do dumy - w końcu aranżacja i i uprawa roślin wymaga niemało wysiłku. Tym większa nasza frustracja, gdy troskliwie pielęgnowane gatunki zaczynają chorować i marnieć na skutek inwazji szkodników. Zazwyczaj w takich sytuacjach specjaliści polecają chemiczne opryski. Jednak zanim sięgniemy po tak radykalne metody, warto pamiętać, że zawarte w nich substancje oddziałują nie tylko na insekty, ale także na planetę i nasz organizm. Polecamy naturalne alternatywy w postaci mikstur, które bez trudu przygotujesz z domowych produktów. Odstraszą nieproszonych gości i ochronią twój ogród bez szkody dla zdrowia i środowiska.
Szare mydło
Mało kto wie, że niepozorna kostka szarego mydła to prawdziwy wróg ogrodowych szkodników. Mydlany roztwór skutecznie przepędzi gąsienice motyli, mszyce, przędziorki i wełnowce. Do przygotowania oprysku potrzebujesz jednej kostki szarego mydła. Zetrzyj ją na tarce rozpuść w 5 litrach wody. Następnie wlej miksturę do spryskiwacza i rozpylaj na roślinach zaatakowanych przez insekty. Mydliny z pewnością skutecznie je odstraszą.
Ziołowe napary
Czy zaatakowanym przez szkodniki roślinom mogą pomóc inne gatunki roślin? Jak najbardziej! Sprawdzonymi miksturami na owady w ogrodzie są niektóre gatunki ziół. Nie tylko przepędzają intruzów, ale także sprzyjają regeneracji chorych roślin. Świetnie sprawdza się w tym celu tymianek, pokrzywa lub aksamitka. Jak przygotować ziołowe opryski? Około 500 g suszu zalej 5 l gorącej wody. Kiedy mikstura ostygnie, spryskuj nią pokryte owadami grządki. Intensywny zapach naparu zniechęci szkodniki do żerowania na twoich roślinach.
Cebula i czosnek
Intensywny aromat cebuli i czosnku to skuteczny środek odstraszający owady w ogrodzie. Mikstury na bazie tych produktów świetnie radzą sobie także z grzybami oraz infekcjami bakteryjnymi. Do przygotowania cebulowego wywaru potrzebujesz ok. 250 g łupin cebuli i 10 l wody. Wystarczy gotować cebulę w garnku przez ok. 3o minut - dzięki temu napar nabierze mocy i zapachu. Te same proporcje dotyczą ząbków czosnku - zalej je 10 l wrzątku i poczekaj do wystygnięcia. Chłodne opryski należy aplikować na chore, zainfekowane rośliny.
Mleko
O cudownym działaniu tego produktu widzą nieliczni. Tymczasem okazuje się, że niepozorne mleko po zmieszaniu z wodą doskonale sprawdza się w przypadku inwazji mszyc. Sekretem jest intensywny zapach mleka - nieznośny dla uciążliwych szkodników. Zmieszaj mleko z wodą w proporcji 1:1. Żeby taka mikstura w pełni spełniła swoje zadanie, mleko powinno być świeże, najlepiej prosto od krowy - w tym wariancie jego smak jest najbardziej intensywny. Mleczny środek rozpylaj na zaatakowanych roślinach. Gwarantujemy, że mszyce szybko skończą ucztowanie na twoich grządkach.