Anoreksja w ciąży - dlaczego odchudzanie w tym okresie jest niebezpieczne? Z tym tematem powinna zapoznać się każda przyszła mama. Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, ponieważ przez 9 miesięcy jej ciało zmienia się, zwiastując nadejście prawdziwego cudu. Zmienia się nie tylko samopoczucie, ale także ciało ciężarnej zaczyna wyglądać całkiem inaczej. Przyrost wagi w tym okresie to naturalna kolej rzeczy. Mówi się, że przy prawidłowej masie ciała przed ciążą, optymalny przyrost wagi w stanie błogosławionym powinien wynosić 10-14 kg, noworodek może osiągnąć wtedy właściwą masę urodzeniową. Odchudzanie w ciąży jest bardzo niebezpieczne, a stosowanie diet o obniżonej kaloryczności zwiększa ryzyko niedożywienia płodu, a nawet powstania wad rozwojowych np. jeśli chodzi o układ nerwowy.
ZOBACZ TAKŻE: Witamina D - jak ją mądrze suplementować? Jak nie przesadzić z dawką?
Kalkulator BMI
Do sprawdzenia prawidłowej wagi (a także wzrostu i obwodu głowy) dzieci do lat 18 używane są siatki centylowe, określające czy dziecko rośnie proporcjonalnie do wieku.
Pregoreksja - co to? Jak leczyć w ciąży?
Restrykcyjna dieta, a nawet głodówka. Na takie działania w ciąży decyduje się coraz więcej kobiet. Skąd bierze się takie podejście pacjentek? Leczenie pregoreksji wymaga zaangażowania wielu specjalistów, a idealnie tłumaczy ten problem ginekolog, doktor Tadeusz Oleszczuk. Całą rozmowę w podcaście Katarzyny Żochowskiej SuperZdrowi, możecie posłuchać poniżej.
Listen to "Pregoreksja - dlaczego odchudzanie w ciąży jest niebezpieczne? [SuperZdrowi]" on Spreaker.