Zaćmienie Słońca 2021. Kiedy i jak bezpiecznie obejrzeć?

i

Autor: TOMASZ GOLA / SUPER EXPRESS Zaćmienie Słońca 2021. Kiedy i jak bezpiecznie obejrzeć? (TOMASZ GOLA / SUPER EXPRESS)

Zaćmienie Słońca 2021. Kiedy i jak bezpiecznie obejrzeć?

2021-06-09 16:00

Zaćmienie Słońca jest zawsze magicznym zjawiskiem, które zachwyca nie tylko fanów astronomii. Budzi ono ogromne zainteresowanie i warto jest je obserwować, ponieważ nie występuje ono zbyt często. Najbliższe zaćmienie będziemy mogli obserwować w 2021 roku. Kiedy dokładnie? Jak je obserwować?

Spis treści

  1. Zaćmienie Słońca 2021. Kiedy i gdzie?
  2. Zaćmienie Słońca 2021. Jak się przygotować?

Zaćmienie Słońca 2021. Kiedy i jak bezpiecznie obejrzeć? Najczęściej wyróżniamy aż cztery różne rodzaje zaćmienia Słońca: całkowite, częściowe, obrączkowe, hybrydowe. Jest to zjawisko, które znane było już w czasach starożytności. Ludzie uważali wtedy, że jest to coś wyjątkowego i nadprzyrodzonego. Najczęściej przypisywano wtedy tego typu zjawisko za złość Bogów. Jednak w dzisiejszych czasach wiemy, że nie ma się czego bać. Należy pamiętać, aby zachować wszelkie środki ostrożności, jeżeli chcemy zobaczyć zaćmienie Słońca. W XXI wieku nastąpią 224 zaćmienia, ale w naszym kraju będzie widocznych tylko 40. Jeżeli przegapimy najbliższą okazję, to następna będzie dopiero 13 lipca 2075 roku, oraz 23 lipca 2093 roku. Jak przygotować się do zaćmienia Słońca? Kiedy i gdzie będzie widoczne w Polsce?

Upalne lato zbliża się wielkimi krokami. Na termometrach nawet 36 stopni Celsjusza!

ESKA XD #024 - pieniądze polskich piłkarzy, hity na Euro, przystojniacy z tureckich seriali

Zaćmienie Słońca 2021. Kiedy i gdzie?

Najbliższe zaćmienie Słońca będzie w czwartek, 10 czerwca 2021 roku. W Polsce będziemy mogli obejrzeć jedynie fragment tego zjawiska. Będzie ono widoczne od 11:48 do 13:52. Punkt kulminacyjny nastąpi około godziny 12:50. W różnych częściach Polski będzie ono wyglądało inaczej. Największe szczęście mają mieszkańcy północy kraju. W rejonach nadbałtyckich zostanie zakryte 16 procent powierzchni Słońca, w Warszawie 10, a na południu Polski tylko 6. Najmniej efektywne zaćmienie będzie w Bieszczadach.

Zaćmienie Słońca 2021. Jak się przygotować?

Eksperci ostrzegają, że nie wolno na zaćmienie Słońca patrzeć bez żadnego zabezpieczenia. Musimy się do tego specjalnie przygotować. Obserwowanie nieba gołym okiem, przez lornetkę czy aparat fotograficzny jest niebezpieczne, ponieważ można uszkodzić siatkówkę. Amerykańska Akademia Okulistyczna apeluje, aby stosować okulary przeciwsłoneczne, które są przeznaczone do oglądania zaćmienia. Muszą mieć ISO 12312-2. Jeżeli jednak nie mamy pod ręką takich okularów, można również obserwować zaćmienie Słońca przez folię Baadera, którą z łatwością dostaniemy w sklepie astronomicznym.

Sonda
Czy obserwowałeś kiedykolwiek zaćmienie Słońca?
Źródło: Zaćmienie Słońca 2021. Kiedy i jak bezpiecznie obejrzeć?