kościół, msza święta

i

Autor: pixabay.com

WIELKANOC

Wielki Czwartek - ile trwa msza? Czy trzeba iść wtedy do kościoła?

2024-03-28 13:16

W Wielki Czwartek w kościele odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej. Podczas jej trwania następuje obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom przez kapłana. Dodatkowo pod koniec mszy wierni składają księżom życzenia i wręczają im kwiaty. Ile trwa msza święta w Wielki Czwartek? Czy trzeba iść wtedy do kościoła? To trzeba wiedzieć!

Msza w Wielki Czwartek 2024 - ile trwa i czy jest obowiązkowa? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób. Wielki Czwartek to dzień, który kończy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Triduum Paschalne. Tego dnia w kościele odprawiana jest uroczysta msza święta, nazywana Mszą Wieczerzy Pańskiej. Odprawia się ją w godzinach wieczornych, a podczas jej trwania upamiętnia się Ostatnią Wieczerzę Jezusa Chrystusa z uczniami. W niektórych parafiach odbywają się przedstawienia, w których pokazane są sceny z tego wydarzenia i pozwalają wiernym jeszcze bardziej poczuć charakter zbliżających się świąt. Czy msza w Wielki Czwartek jest obowiązkowa? Ile trwa i czy można wyspowiadać się w Wielki Czwartek?

ZOBACZ TAKŻE: Zwyczaje wielkanocne w Polsce dawniej i dziś. Te tradycje trzeba znać!

Zwierzęta w filmie Nic na siłę. Ta scena rozbawi Was do łez

Wielki Czwartek - ile trwa msza?

Ile trwa msza w Wielki Czwartek? Jak wygląda msza Wieczerzy Pańskiej? Uroczysta msza odprawiana jest w godzinach wieczornych, zazwyczaj o godzinie 18:00 i trwa do półtorej godziny. Podczas jej trwania wierni śpiewają pieśń "Chwała na wysokości", a w kościele rozbrzmiewają wszystkie dzwony, które zostają później wyciszone aż do Mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Charakterystycznym elementem mszy w Wielki Czwartek jest obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom przez kapłana. Odegranie takiej scenki ma przypomnieć o geście Chrystusa, który obmywał nogi swoim uczniom. Dodatkowo pod koniec mszy świętej, wierni składają życzenia kapłanom i wręczają im kwiaty.

ZOBACZ TAKŻE: Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła? Ile trwa liturgia?

Czy msza w Wielki Czwartek jest obowiązkowa?

Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła? Kodeks Prawa Kanonicznego mówi jasno, że w niedziele oraz w święta nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy świętej. Warto wiedzieć, że Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek ma charakter wyjątkowy, jednak nie należy do świąt nakazanych. Co to znaczy? Oznacza to oczywiście, że wierni w tym dniu nie są zobowiązani do uczestnictwa we mszy, jednak jest to zalecane.