W Polsce można już pobierać Unijne Certyfikaty COVID-19. Ten dokument zwalnia z testów i kwarantanny podczas zagranicznych wakacji

i

Autor: archiwum serwisu Zdjęcie poglądowe

W Polsce można już pobierać Unijne Certyfikaty COVID-19. Ten dokument zwalnia z testów i kwarantanny podczas zagranicznych wakacji

2021-06-01 13:25

Od wtorku, 1 czerwca można pobierać Unijne Certyfikaty COVID (UCC), które ułatwiają bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Kody QR można wygenerować na Internetowym Koncie Pacjenta. Certyfikat zwalnia z kwarantanny i konieczności wykonywania testów na COVID podczas zagranicznych wakacji.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwia bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii. Certyfikat może od 1 czerwca pobrać każdy obywatel Polski za pośrednictwem systemu e-pacjent.

Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator, które można pokazać, przekraczając granice. Dzięki informacjom tam zawartym, osoby posiadające certyfikat nie będą podlegać kwarantannie lub przechodzić dodatkowych testów.

Jak długo ważny jest certyfikat covidowy?

Unijny Certyfikat Covidowy ma być ważny przez rok od momentu przyjęcia drugiej dawki jednej z dostępnych obecnie szczepionek, a także przez 180 dni od momentu pozytywnego testu na COVID-19 (ozdrowieńcy).

Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl). Później będzie on również dostępny w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. Można go też otrzymać go w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu. Ozdrowieńcy lub osoby, które mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, mogą poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Co ważne, Unijny Certyfikat COVID (UCC) to nie jest dokument podróży, nie zastąpi paszportu lub dowodu osobistego. Posiadanie go nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru, czy na prom.

Raport z anteny 1.06, godz.10

Kto może otrzymać paszport szczepionkowy?

Certyfikat dostaje osoba, która otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; w Polsce wymagane będzie pełne szczepienie, a certyfikat będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki).

Paszport szczepionkowy może pobrać osoba zaszczepiona jednym z preparatów dopuszczonych do użytku na terenie Unii Europejskiej. Chodzi o takie szczepionki jak:

  • Pfizer,
  • Moderna,
  • Astra Zeneca,
  • Johnson&Johnson.

Certyfikaty otrzymają również osoby, które miały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, jednak w tym przypadku czas ważności certyfikatu to 48 godz. Z kolei certyfikat ozdrowieńców będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

- Aby otrzymać certyfikat, należy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta. Następnie wybrać kafelek "Certyfikaty" na dole strony, rodzaj certyfikatu i kliknąć na "Pobierz kod QR". Następnie należy zapisać pdf na swoim urządzeniu lub wydrukować; można też zeskanować kod - informują źródła rządowe.

Unijny Certyfikat COVID jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie. Należy jednak pamiętać, że wszystkie kraje unijne wprowadzą to rozwiązanie dopiero 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym). Każdorazowo przed podróżą należy więc sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju do którego się udajemy.

Jak podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski, certyfikat ma zarówno formę cyfrową w postaci kodu QR, jak i można go wydrukować i posiadać zaświadczenie papierowe.

- Aplikacja, która będzie przeznaczona do odczytu będzie dostępna dopiero po 10 czerwca. Te aplikacje, które w tej chwili funkcjonują są oparte i odnoszą się do tego niewystandaryzowanego formatu zaświadczenia czy kodu QR-owego - podkreślił szef MSZ.(PAP)

Źródło: W Polsce można już pobierać Unijne Certyfikaty COVID-19. Ten dokument zwalnia z testów i kwarantanny podczas zagranicznych wakacji