Które miasto w Polsce jest najstarsze? Kiedy mówimy o najstarszych miastach w Polsce, większość osób myśli o takich historycznych miejscach jak Gniezno czy Kraków. Gniezno, pierwsza stolica Polski, oraz Kraków, również historyczna stolica i dawna siedziba królów, kojarzą się z początkami naszego państwa, jednak ani Gniezno, ani Kraków nie mają tytułu najstarszego miasta w Polsce. Ten należy do miasta leżącego na Dolnym Śląsku! Wrocław? Też nie...
Najstarsze miasto w Polsce to Złotoryja. Położona w województwie dolnośląskim miejscowość otrzymała prawa miejskie już w 1211 roku. Było to pierwsze miasto w Polsce, które uzyskało ten status na mocy prawa magdeburskiego. To sprawiło, że Złotoryja uznawana jest formalnie za najstarsze miasto w Polsce. Prawo magdeburskie regulowało bowiem zasady organizacji i zarządzania miastem, co przyspieszyło rozwój Złotoryi, której nazwa nieprzypadkowo pochodzi od złota. Prawa miejskie nadał Złotoryi w 1211 roku Henryk Brodaty.
Złotoryja najstarszym miastem w Polsce
Choć to Złotoryja szczyci się mianem najstarszego miasta w Polsce, często w tym kontekście wspominany jest również Kalisz, a to ze względu na starożytne wzmianki pochodzące od Ptolemeusza. Miasto nie posiada jednak formalnie udokumentowanych praw miejskich tak wczesnych jak Złotoryja. Podobnie Elbląg, gdzie znajdowała się osada Truso.
Złotoryja to nie tylko najstarsze miasto w Polsce, ale również jedno z najpiękniej położonych. Miasto otaczają malownicze wzgórza i lasy, a to czyni je atrakcyjnym miejscem nie tylko pod względem historycznym, ale również turystycznym. Spacerując ulicami Złotoryi, można podziwiać zachowane średniowieczne zabudowania, takie jak chociażby kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Źródło: To najstarsze miasto w Polsce. Nie chodzi wcale o Gniezno, ani też o Kraków