dziecko

i

Autor: pixabay.com

IMIONA

To imię było zakazane. Dziś bije rekordy popularności i nosi je tysiące kobiet w Polsce!

2024-02-15 11:41

To imię bije dziś rekordy popularności, a kiedyś nikt nie mógł go używać! Dlaczego? Co było powodem? Dziś to imię nosi blisko 600 tysięcy kobiet w naszym kraju, a w 2022 roku nadano je dokładnie 3732 dziewczynkom. To dopiero ciekawostka!

Spis treści

  1. Imię Maria - dlaczego było zakazane?
  2. Maria - znaczenie imienia

Jakie imię bije dziś rekordy popularności, a kiedyś było całkowicie zakazane? Imię to wizytówka każdego człowieka. Identyfikuje i rozróżnia daną osobę i jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Każdy człowiek imieniem posługuje się wszędzie już od najmłodszych lat i to właśnie z nim jest najbardziej kojarzony. Jednak czy wiedziałeś, że niektóre imiona mają ciekawą historię? Tak jest na przykład z imieniem Maria, które dziś bije rekordy popularności, a kiedyś było zakazane. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego imię Maria zajęło jedenaste miejsce w rankingu najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w 2022 roku. Maria wyprzedziła między innymi imiona takie jak: Iga, Michalina, Antonina, czy też Amelia. Dlaczego kiedyś nadawanie tego imienia było zabronione? Tego na pewno nie widziałeś!

Jak często mówisz mamie, że ją kochasz? | WYWIADEX Radio ESKA Iza Zabielska

Imię Maria - dlaczego było zakazane?

Dlaczego dawniej imię Maria było zakazane? Dlaczego rodzice nie mogli nadawać swoim córkom takiego imienia? Okazuje się, że imię Maria było zakazane ze względów religijnych. Kiedyś nie można go było nadawać dziewczynkom, ponieważ wiązało się to z brakiem szacunku do Boga, a imię Maria może nosić tylko i wyłącznie Matka Boska. Imię Maria zastępowało się wówczas imionami takimi jak Marianna, Maryna czy Mariola. Dziś po tym zakazie nie ma już ani śladu, a Maria na przełomie XIX i XX wieku, stała się jednym z popularnych imion żeńskich. Co ciekawe, dziś imię to nosi prawie 600 tysięcy Polek!

ZOBACZ TAKŻE: Imię dla dziewczynki jak popularna kawa. Tak w Polsce chcą nazywać swoje córki

Maria - znaczenie imienia

Według księgi imion, Maria to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa mariam (napawać radością) lub od egipskiego meri-jam (ukochana przez Boga). Co ciekawe, opisywana jest jako kobieta zdecydowana, pracowita, przy tym nieco chmurna i zaborcza, ale posiadającą bogactwo czułości oraz miłości. Porażki jej nie zrażają, chociaż czasem bywają przykre. Najpiękniejszą dla niej funkcją w społeczeństwie jest bycie matką rodziny i dobrą gospodynią. Bywa jednak, iż wybiera życie zakonne, aby całkowicie poświęcić się pomocy innym. Posiada w sobie wielkie pokłady miłości i czułości, do których jednak ciężko się dostać

Sonda
Czy chciałbyś zmienić swoje imię?