szczepionka

i

Autor: Pixabay.com

SZCZEPIENIA COVID-19 - zmiana odstępów między dawkami! Ile trzeba czekać na druga dawkę?

2021-06-09 15:05

W życie wchodzi nowy schemat szczepień przeciw COVID-19. Zmienia on odstępy czasowe między pierwszą a drugą dawką dostępnych na terenie Polski preparatów szczepiennych. Dowiedzcie się, ile będziemy czekać na drugą dawkę Moderny, Pfizera i Astra Zeneca.

Szczepienia przeciw COVID-19 trwają w Polsce już od kilku miesięcy. Na przełomie maja i czerwca liczba zaszczepionych Polek i Polaków przekroczyła 22 miliony. Znaczna część z nich dostała jeden z używanych na terenie naszego kraju preparatów dwudawkowych. Mowa o szczepionkach firm Pfizer, Moderna i Astra Zeneca. W przypadku każdej z nich trzeba odczekać określony czas między przyjęciem pierwszej i drugiej dawki. Początkowo okresy te były ustalane w oparciu o dostępność szczepionek. Aktualnie nie ma jednak żadnych problemów z zaopatrzeniem punktów szczepień. Przygotowano wiec nowy schemat szczepień. Zakłada on zmiany w kwestii odstępów między zastrzykami. Ile trzeba czekać na drugą dawkę preparatów Pfizer, Moderna i Astra Zeneca? Dowiecie się tego w dalszej części artykułu.

Polsat Plus Arena Gdańsk CZEKA NA PIŁKARZY REPREZENTACJI

Nowy schemat szczepień przeciw COVID-19 - odstępy będą krótsze!

Odstępy między szczepionkami zmienia nowy schemat szczepień przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Wiceminister Maciej Miłkowski wydał komunikat w sprawie stosowanych schematów szczepień przeciw COVID-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech oraz Moderna. Uwzględnia on charakterystykę każdej ze szczepionek. Ostępy ustalono tak, by możliwe było osiągnięcie największej odporności. Odstępy między drugimi dawkami wyglądają teraz następująco:

  • AstraZeneca - druga dawka po 35 dniach i nie później niż po 84 dniach
  • Pfizer - druga dawka po 21 dniach i nie później niż po 42 dniach
  • Moderna - druga dawka po 28 dniach i nie później niż po 42 dniach

Osoby, które przyjęły już pierwszą dawkę, mogą dowiadywać się o możliwość wyznaczenia wcześniejszego terminu przyjęcia drugiej dawki.

Szczepienia dla ozdrowieńców - kiedy mogą się szczepić osoby po przebytym COVID-19?

Nowy schemat szczepień nie przewiduje żadnych zmian w przypadku osób, które przechorowały już COVID-19. Mogą one być szczepione nie wcześniej, niż 30 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Źródło: SZCZEPIENIA COVID-19 - zmiana odstępów między dawkami! Ile trzeba czekać na druga dawkę?