Spis Powszechny 2021: GUS podał wstępne dane! Ilu jest Polaków? [WYNIKI]

i

Autor: Brian Merrill Spis Powszechny 2021: GUS podał wstępne dane! Ilu jest Polaków? [WYNIKI]

Spis Powszechny 2021: Dwa wycieki danych z GUS. Ujawniono adresy kilkuset Polaków!

2021-10-01 9:13

Wycieki danych ze Spisu Powszechnego to… ludzka pomyłka. Główny Urząd Statystyczny przypadkiem udostępnił adresy kilkuset Polaków. Jak się okazało w pierwszym przypadku zawiniła jedna z urzędniczek, która pomyliła pola przy wysyłaniu mailowej odpowiedzi na pytanie odnośnie aplikacji spisowej. Ostatniego dnia miał miejsce jeszcze jeden wyciek. Tym razem, w podobnej sytuacji wyciekły dane rachmistrzów.

Pomyłki zdarzają się każdemu, nawet urzędnikom. Jedna z nich była powodem wycieku kilkuset adresów mailowych Polaków, którzy brali udział w Spisie Powszechnym. O sprawie jako pierwszy informował portal Niebezpiecznik.pl. Według informacji wpadkę zaliczyła pracownica GUS, która odpowiedziała na pytanie dotyczące wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym przy użyciu aplikacji. Niestety, ale pomyliła pola przy wysyłaniu maila. Zamiast wpisać adresy w rubryce UDW, czyli „ukryte do wiadomości”, wpisała je po prostu w polu „do”. Przez to wszyscy adresaci mogli zobaczyć maile innych osób, do których wiadomość została wysłana. A było ich 500. Co więcej, po chwili urzędniczka zrozumiała, że popełniła błąd i próbowała anulować wiadomość, co tylko pogorszyło sytuacje. Rzecznik GUS Karolina Banaszek zapewnia, że dane takie jak adres mailowe nie są danymi wrażliwymi, które mogą służyć do naszej identyfikacji, a wyłącznie „zwykłymi”.

Spis treści

  1. Spis Powszechny 2021: Wyciekły dane z GUS
  2. Spis Powszechny 2021: Drugi wyciek danych

CZYTAJ TAKŻE: NAUKA ZDALNA na uczelniach! Jasne STANOWISKO rektorów

Spis Powszechny 2021: Wyciekły dane z GUS

Wyciek danych okazał się ludzka pomyłką. Urzędniczka przypadkiem udostępniła adresy mailowe 500 osobom, które wysłały zapytanie o udział w Spisie Powszechnym za pomocą aplikacji spisowej. Co więcej, gdy urzędniczka zrozumiała swój błąd, starała się go naprawić odwołując wiadomość. Jednak to tylko pogorszyło sytuację, bo to adresatów przyszedł kolejny mail z danymi innych osób.

Jak poinformowaniu w oświadczeniu Karolina Banaszek, adres e-mail, pozwala na bezpośrednią lub pośrednią identyfikację osoby fizycznej, ale należy zakwalifikować do tzw. danych zwykłych. Dlatego adresatom maila od pracownicy GUS są narażeni na niewielkie szkody. Poszkodowani obywatele mogą jedynie obawiać się niepotrzebnego spamu. Nie należy jednak bagatelizować tej wpadki.

Spis Powszechny 2021: Drugi wyciek danych

Aby było sprawiedliwie, oprócz wycieku danych osób biorących udział w Spisie Powszechnym, wyciekły również dane rachmistrzów spisowych. W innej wiadomości skierowanej do „Dyspozytorów Kraków” zawarta została instrukcja dotycząca pracy w ostatni dzień spisu. Dane wyciekły w identyczny sposób, jak w przypadku 500 osób pytających o aplikację spisową.

Iga Świątek; Mój tata zaszczepił mi patriotyzm
Źródło: Spis Powszechny 2021: Dwa wycieki danych z GUS. Ujawniono adresy kilkuset Polaków!