wybory, głosowanie

i

Autor: canva

WYBORY 2023

Referendum ogólnokrajowe co to, czy trzeba brac udział? To warto wiedzieć przed wyborami

2023-10-13 8:05

Razem z wyborami do Sejmu i Senatu, odbędzie się także referendum. Choć jest to nieobowiązkowa forma głosowania, warto poznać najważniejsze informacje na ten temat. Jak głosować, aby oddać ważny głos podczas referendum? Kiedy głos jest nieważny? Co zrobić, jeśli nie chcemy brać w tym udziału? Odpowiadamy.

Spis treści

  1. O co chodzi z referendum?
  2. Referendum 2023 pytania
  3. Dlaczego nie głosować w referendum?

O co chodzi z tym referendum? Zastanawia się dziś niejeden Polak, który usłyszał o głosowaniu w telewizji, internecie, czy też od znajomego. Już w najbliższą niedzielę 15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Tego dnia Polacy nie tylko będą mieli okazję wrzucić do urny swój głos, ale także wziąć udział w dobrowolnym referendum ogólnokrajowym. Przypomnijmy, że referendum to forma głosowania powszechnego, w którym obywatele wyrażają swoją wolę w zakresie sposobu rozstrzygnięcia kwestii, która poddawana jest pod to głosowanie. Zwykle pojawiają się cztery pytania, na które odpowiada się "tak" lub "nie". Oprócz tego osoba biorąca udział w referendum, może również dokonać wyboru między zaproponowanymi rozwiązaniami.

Emeryci nie mają złudzeń - PiS wygra wybory! Za to kochają Jarosława Kaczyńskiego #EwelinaPyta

O co chodzi z referendum?

W sieci coraz więcej osób poszukuje informacji na temat tego o co chodzi z referendum 2023. Warto wiedzieć, że 17 sierpnia Sejm przegłosował uchwałę ws. organizacji referendum ogólnokrajowego w dniu wyborów parlamentarnych. Początkowo referendum miało dotyczyć jedynie kwestii obowiązkowej relokacji migrantów w ramach państw Unii Europejskiej, jednak partia Prawo i Sprawiedliwość poinformowała, że w najbliższym referendum chce zapytać o "ważne dla Polaków sprawy". Nie wszyscy podchodzą jednak do referendum pozytywnie. Koalicja Obywatelska i Lewica jest przeciwna referendum i namawia swoich zwolenników do tego, by w nim nie uczestniczyli, natomiast opozycja jest zdania, że to referendum to po prostu "hucpa polityczna".

Referendum 2023 pytania

15 października podczas wyborów 2023, Polacy będą mieli możliwość wziąć udział w dobrowolnym referendum ogólnokrajowym. Na karcie do głosowania czekać będą na nich cztery pytania:

  1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Warto wiedzieć, że referendum ma moc wiążącą, jeżeli weźmie w nim udział ponad 50 proc. osób uprawnionych do głosowania. Do frekwencji liczą się wszystkie głosy oddane w referendum - ważne oraz nieważne. 

Dlaczego nie głosować w referendum?

Wiele osób poszukuje informacji na temat tego dlaczego nie brać karty do referendum. Przypominamy, że udział w referendum 2023, tak jak i w wyborach jest dobrowolny i nikt nie może być zmuszony do głosowania. Jeśli nie chcemy brać udziału w referendum, to należy w ogóle nie pobierać karty referendalnej i upewnić się, że zostało to odnotowane przez komisję w spisie wyborców. Co zrobić jeśli komisja wydała nam kartę referendalną, pomimo prośby o to, by jej nie dawać? Każdy kto będzie w takiej sytuacji, ma prawo zwrócić kartę komisji i poprosić o odnotowanie.

Sonda
Czy weźmiesz udział w referendum, które będzie zawierać cztery pytania?