Spis treści
O co chodzi z tym referendum? Zastanawia się dziś niejeden Polak, który usłyszał o głosowaniu w telewizji, internecie, czy też od znajomego. Już w najbliższą niedzielę 15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Tego dnia Polacy nie tylko będą mieli okazję wrzucić do urny swój głos, ale także wziąć udział w dobrowolnym referendum ogólnokrajowym. Przypomnijmy, że referendum to forma głosowania powszechnego, w którym obywatele wyrażają swoją wolę w zakresie sposobu rozstrzygnięcia kwestii, która poddawana jest pod to głosowanie. Zwykle pojawiają się cztery pytania, na które odpowiada się "tak" lub "nie". Oprócz tego osoba biorąca udział w referendum, może również dokonać wyboru między zaproponowanymi rozwiązaniami.
O co chodzi z referendum?
W sieci coraz więcej osób poszukuje informacji na temat tego o co chodzi z referendum 2023. Warto wiedzieć, że 17 sierpnia Sejm przegłosował uchwałę ws. organizacji referendum ogólnokrajowego w dniu wyborów parlamentarnych. Początkowo referendum miało dotyczyć jedynie kwestii obowiązkowej relokacji migrantów w ramach państw Unii Europejskiej, jednak partia Prawo i Sprawiedliwość poinformowała, że w najbliższym referendum chce zapytać o "ważne dla Polaków sprawy". Nie wszyscy podchodzą jednak do referendum pozytywnie. Koalicja Obywatelska i Lewica jest przeciwna referendum i namawia swoich zwolenników do tego, by w nim nie uczestniczyli, natomiast opozycja jest zdania, że to referendum to po prostu "hucpa polityczna".
Referendum 2023 pytania
15 października podczas wyborów 2023, Polacy będą mieli możliwość wziąć udział w dobrowolnym referendum ogólnokrajowym. Na karcie do głosowania czekać będą na nich cztery pytania:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Warto wiedzieć, że referendum ma moc wiążącą, jeżeli weźmie w nim udział ponad 50 proc. osób uprawnionych do głosowania. Do frekwencji liczą się wszystkie głosy oddane w referendum - ważne oraz nieważne.
Dlaczego nie głosować w referendum?
Wiele osób poszukuje informacji na temat tego dlaczego nie brać karty do referendum. Przypominamy, że udział w referendum 2023, tak jak i w wyborach jest dobrowolny i nikt nie może być zmuszony do głosowania. Jeśli nie chcemy brać udziału w referendum, to należy w ogóle nie pobierać karty referendalnej i upewnić się, że zostało to odnotowane przez komisję w spisie wyborców. Co zrobić jeśli komisja wydała nam kartę referendalną, pomimo prośby o to, by jej nie dawać? Każdy kto będzie w takiej sytuacji, ma prawo zwrócić kartę komisji i poprosić o odnotowanie.