Talibowie zorganizowali kofnerencję prasową

i

Autor: EPA/STRINGER/PAP Talibowie zorganizowali kofnerencję prasową

Przywódca talibów przybył do Kabulu. Jakie ma plany Abdul Ghani Baradar?

2021-08-21 10:15

Jeden ze współtwórców ruchu talibów i przywódca jego politycznych struktur mułła Abdul Ghani Baradar w sobotę przybył do Kabulu na rozmowy na temat utworzenia nowego rządu afgańskiego - poinformowała agencja AFP, powołując się na wysokiego rangą urzędnika talibskiego.

"Będzie w Kabulu, aby spotkać się z przywódcami dżihadu i politykami w celu utworzenia inkluzywnego rządu"

 – powiedział AFP wysoki rangą urzędnik talibski.

Baradar we wtorek przyleciał wraz z grupą współpracowników do położonego na południu Afganistanu Kandaharu najprawdopodobniej ze stolicy Kataru Ad-Dauhy, w której od kilku lat mieszkał. W Ad-Dausze przebywa kierownictwo polityczne talibów, w tym mieście toczyły się również negocjacje pokojowe między USA i talibami oraz między talibami a prozachodnim afgańskim rządem.

Baradar był jednym z najbardziej zaufanych współpracowników założyciela i pierwszego przywódcy talibów, mułły Omara. Walczył najpierw przeciwko wojskom radzieckim podczas inwazji tego kraju na Afganistan, później był jednym z najważniejszych dowódców talibów. Po inwazji USA w 2001 roku i upadku rządu talibów Baradar walczył z siłami zachodniej koalicji. W 2010 roku na południu Pakistanu schwytały go pakistańskie i amerykańskie służby specjalne. Z więzienia wypuszczono go w 2018 roku.

Baradar w lutym 2020 roku w imieniu talibów podpisał w Ad-Dausze porozumienie pokojowe z USA. Według umowy Amerykanie mieli wycofać się z Afganistanu, a talibowie zrezygnować z działań terrorystycznych i podjąć negocjacje z rządem w Kabulu. 

Afganistan pod rządami talibów. Jak wygląda sytuacja w kraju?
Źródło: Przywódca talibów przybył do Kabulu. Jakie ma plany Abdul Ghani Baradar?