Praca dla Ukrainki. W tych zwodach znajdą zatrudnienie w Polsce! [LISTA]

i

Autor: Twitter/Straż Graniczna Praca dla Ukrainki. W tych zwodach znajdą zatrudnienie w Polsce! [LISTA]

Praca dla Ukrainki. W tych zwodach znajdą zatrudnienie w Polsce! [LISTA]

2022-03-03 15:26

Trwa wojna w Ukrainie. Polską granicę przekroczyło już ponad pół miliona uchodźców - wśród nich znajdują się głównie kobiety i dzieci. Część z nich zamierza zostać w Polsce na dłużej i już rozpoczęła poszukiwania pracy. Praca dla Ukrainki - gdzie szukać? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Trwa wojna w Ukrainie. Od 24 lutego wojska rosyjskie bombardują domy cywilów, ale także żłobki, przedszkola czy szpitale. Przed konfliktem uciekają setki tysięcy osób, które w większości trafiają do Polski. Jak informuje Straż Graniczna (dane na 3.03.2022) - granicę z Polską od 24 lutego br. przekroczyło już ponad 575 tys. osób. Większość to kobiety z dziećmi, które w pierwszej kolejności potrzebują pomocy medycznej, lokalowej i psychologicznej. Kolejnym etapem dla części z nich będzie włączenie się do polskiego rynku pracy. Gdzie znajdą zatrudnienie?

Czytaj także: Ukraińska delegacja wyruszyła na rozmowy ze stroną rosyjską! RELACJA na ŻYWO 3.03.2022 [FOTO, WIDEO]

Praca dla Ukrainki: Gdzie szukać?

Z danych GUS wynika, że pracodawcy poszukują pracowników m.in. do przemysłu, usług i prostych prac. Personnel Service wspólnie z Pracodawcami RP zbiera aktualnie oferty pracy od firm, które mają wolne stanowiska dla kobiet. Kluczowe w tym kontekście są odpowiednie regulacje pozwalające na szybkie podjęcie pracy oraz zapewnienie opieki nad dziećmi.

Z ostatniego opracowania GUS „Zapotrzebowanie rynku pracy na pracowników według zawodów w 2021 roku” wynika, że rok temu firmy najczęściej poszukiwały pracowników przemysłowych. Potrzebnych było ponad 93 tys. robotników przemysłowych i rzemieślników. Drudzy w kolejności byli specjaliści, na których zapotrzebowanie wyniosło 85 tys. Na operatorów i monterów maszyn i urządzeń czekało 61 tys. ofert, a na pracowników usług i sprzedawców 52 tys. Ostatnia z największych grup zawodów z dużym zapotrzebowaniem na pracowników to osoby wykonujący proste prace – liczba wakatów wyniosła 44,6 tys.

Czytaj także: Dworczyk: szykujemy się na kolejną falę uchodźców. Trwają przygotowania

- W zeszłym roku pracodawcy poszukiwali niemal 0,5 mln pracowników. A pamiętajmy, że nadal w naszym kraju panowała niepewność związana z pandemią. Stąd można założyć, że w tym roku chłonność polskiego rynku pracy będzie równie duża, o ile nie większa. Dlatego ukraińskie kobiety, o ile będą chciały, znajdą pracę w Polsce. Mogą pracować w przetwórstwie spożywczym, w sklepach, jako pomoce domowe czy sprzątaczki. Najłatwiej będzie im znaleźć pracę na stanowiskach niższego szczebla, zwłaszcza gdy nie posługują się językiem polskim, ale zapotrzebowanie na specjalistów też jest w naszym kraju duże. Zatem osoby o wyższych kompetencjach i posługujące się językiem polskim też znajdą dla siebie miejsce – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service.

Praca dla Ukrainki: Jakie zawody?

Patrząc szczegółowo na zestawienie GUS z zeszłego roku można wskazać co najmniej kilkanaście stanowisk, które mogłyby zająć kobiety z Ukrainy. Poszukiwaliśmy m.in.:

 • 7,2 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy,
 • 9,2 tys. sekretarek i sekretarzy,
 • 7,9 tys. pracowników obsługi biurowej,
 • 4,1 tys. kucharek i kucharzy,
 • 2,1 tys. kelnerek i kelnerów,
 • 2,2 tys. fryzjerek i fryzjerów,
 • 31,3 tys. sprzedawców,
 • 24 tys. pracowników sprzedaży w sklepach,
 • 1,4 tys. kasjerek i kasjerów,
 • 9,9 tys. pomocy domowych i sprzątaczek
 • oraz dodatkowo 7,8 tys. sprzątaczek biurowych i hotelowych.

Dodatkowo, z analizy Personnel Service wynika, że dziesiątki tysięcy kobiet znajdzie zatrudnienie w centrach logistycznych do obsługi e-commerce, w szpitalach na stanowiskach pomocniczych i w ciągu najbliższych paru miesięcy w ruszającym nowym sezonie w sektorze HoReCa. Pojawią się też oferty pracy przy obsłudze szeroko rozumianego sektora turystycznego. Osoby niewykwalifikowane bądź bez doświadczenia zawodowego mogą również szukać pracy w firmach ochroniarskich i sprzątających, które narzekają na brak rąk od pracy.

Czytaj także: Rosyjski jeniec przyznaje - dowódcy kazali strzelać do cywilów! Zobaczcie szokującą wypowiedź [WIDEO]

- Wywołany wojną w Ukrainie szybki rozwój firm spożywczych, związanych głównie z produkcją konserw oraz produkcji odzieży i środków higieny tworzy tysiące miejsc pracy, które będą mogły być obsadzone przez osoby z Ukrainy, które przekroczyły granicę z Polską – mówi Krzysztof Inglot.

Firmy, które aktualnie dysponują wolnymi miejscami pracy, w tym szczególnie dla kobiet, mogą zgłaszać się do Pracodawców RP, którzy wystosowali apel do zrzeszonych pracodawców o zgłaszanie wakatów. Podjęcie pracy będzie ułatwione dzięki działaniom Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Ma powstać specjalna specustawa, która wprowadzi szybką i uproszczoną ścieżkę procesu zatrudniania obywateli Ukrainy. Minister Marlena Maląg zapowiedziała, że uzyskanie legalnego zatrudnienia będzie możliwe dla każdego, kto będzie miał wbitą na granicy polsko-ukraińskiej specjalną pieczątkę, która będzie zaświadczała o jego przybyciu do kraju.

Jak zatrudnić uchodźcę? PRZEPISY

Według projektu przygotowanej przez rząd specustawy do uzyskania statusu uchodźcy wystarczy stempel w dokumencie podróży, a do zatrudnienia osoby uciekającej przed wojną – powiadomienie urzędu pracy – informuje serwis Prawo.pl. Rząd planuje, że ustawa zostanie przyjęta na czwartkowym lub piątkowym posiedzeniu Sejmu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Były dowódca jednostki specjalnej Grom o taktyce militarnej Rosji

Quiz geograficzny. Wielki test o wyspach. Bez mapy nie dasz rady!

Pytanie 1 z 15
Gotlandia należy do:
Źródło: Praca dla Ukrainki. W tych zawodach znajdą zatrudnienie w Polsce! [LISTA]