Polski Ład: Zamiast podwyżek dla nauczycieli są... OBNIŻKI PENSJI

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Polski Ład: Zamiast podwyżek dla nauczycieli są... OBNIŻKI PENSJI

Polski Ład: Zamiast podwyżek dla nauczycieli są... OBNIŻKI PENSJI

2022-01-04 18:38

​Zamiast podwyżek są obniżki, zamiast ulgi - rozpacz. Po wejściu w życie Polskiego Ładu, nauczyciele dostali o 300 zł, a nawet w niektórych przypadkach o 500 złotych niższe pensje. Podobnie z policjantami. Jak wygląda Polski Ład w praktyce? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Miały być podwyżki dla nauczycieli, a będą... obniżki pensji. - To nieład, tak być nie może, że na programach rządowych tracą nauczyciele - mówi Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Kolejne obniżki wynagrodzeń nauczycieli

- Dobrodziejstwo, które przygotował nam rząd, w gruncie rzeczy, z punktu widzenia nauczycieli, oznacza kolejne zmniejszenie poziomu wynagrodzeń. To jest kwota ponad 450 zł, więc to nie są małe pieniądze. Rzecz w tym, że te rozwiązania są naprawdę antyspołeczne i to dotyka nauczycieli w sposób szczególny - dodaje Broniarz.

Czytaj także: Lex Czarnek - ustawa wróciła do sejmu. We wtorek pierwsze czytanie i... protest

W środę przewodniczący ZNP miał spotkać się w tej sprawie z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem, ale minister we wtorek to spotkanie odwołał. - Poziom wynagrodzenia nauczycieli jest dramatycznie niski, więc na te niskie płace nakłada się jeszcze spadek wynikający ze składki zdrowotnej i innych uwarunkowań, które dotyczą stosunku do pracy i to dodatkowo jeszcze dołuje nauczycieli. Na ten temat chciałem w środę rozmawiać z ministrem Czarnkiem. Byłem umówiony pierwotnie na 11, pan minister zmienił godzinę na 9, a dzisiaj poinformował o odwołaniu tego spotkania - tłumaczy Broniarz.

Opozycja zamierza złożyć w Sejmie wniosek o uregulowanie sytuacji płacowej pracowników budżetowych, bo obniżki zamiast podwyżek poza nauczycielami dostali też policjanci.

Czytaj także: Stopy procentowe najwyższe od 7 lat! O ile wzrosną raty kredytów?

Minister zaprzecza

W związku z protestami, Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało oświadczenie. - Szanowni Państwo, uprzejmie proszę o zaprzestanie dezinformacji dotyczących rzekomego negatywnego wpływu Polskiego Ładu na wynagrodzenie nauczycieli - napisał minister Czarnek na Twitterze.

- Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że zakończyło się spotkanie z kuratorami oświaty z całej Polski. Dotyczyło ono rzekomego zaniżania wynagrodzeń nauczycieli, które miałoby wynikać z wejścia w życie przepisów z zakresu Polskiego Ładu. Żaden kurator oświaty nie potwierdził tego rodzaju sytuacji. W związku z tym MEiN apeluje o niewprowadzanie w błąd opinii publicznej. 

Jeżeli w indywidualnych przypadkach nauczyciel z innych powodów otrzymał niższe wynagrodzenie, prosimy o kontakt z organem prowadzącym oraz przekazanie informacji na adres informacja@mein.gov.pl - czytamy w oświadczeniu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!  

QUIZ. Ile wiesz o gotowaniu i jedzeniu? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Bez czego nie da się zrobić majonezu?
Nie uwierzysz, co kierowcy wyprawiają w nowym tunelu pod Ursynowem. Wszystko się nagrało
Źródło: Polski Ład: Zamiast podwyżek dla nauczycieli są... OBNIŻKI PENSJI