Królowa Elżbieta II

i

Autor: fot. Jakub Adamiak Królowa Elżbieta II

Pogrzeb królowej Elżbiety II - kiedy i gdzie się odbędzie? Jak będzie przebiegać?

2022-09-19 8:44

Wieczór 8 września 2022 przeszedł do historii. Nie żyje królowa Elżbieta II, rekordzistka brytyjskiego tronu. W związku z tą smutną informacją, wszyscy zastanawiają się kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb, a także jak będzie przebiegać. Operacja "Unicorn", która już dawno została zaplanowana na tę ewentualność, właśnie ruszyła. Sprawdźcie szczegóły.

Spis treści

  1. Pogrzeb królowej Elżbiety II - DATA
  2. Pogrzeb Elżbiety II - Operacja Unicorn
  3. Elżbieta II - kto następcą tronu?

Elżbieta II nie żyje, o czym dowiedzieliśmy się wieczorem 8 września 2022 roku. Królowa Wielkiej Brytanii odeszła spokojnie w zamku Balmoral w Szkocji, przeżywając 96 lat. Wiadomość ta szybko obiegła media i wstrząsnęła nie tylko Brytyjczyków, ale także osoby z całego świata, które z zaciekawieniem śledzą rodzinę królewską. Razem ze śmiercią Elżbiety II rozpoczęto działania protokołu "Operation Unicorn", czyli operacja jednorożec, która już dawno była przygotowana na wypadek śmierci królowej na terenie Szkocji. Nazwa ta pochodzi od jednorożców, które widnieją w herbie Królestwa Szkocji. Kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II? Jak będzie przebiegać?

Sonda
Śmierć królowej Elżbiety Tobą wstrząsnęła?

Pogrzeb królowej Elżbiety II - DATA

Jak podają zagraniczne media pogrzeb królowej Elżbiety II ma odbyć się w poniedziałek 19 września 2022 roku. Ceremonia ma mieć miejsce w Opactwie Westminsterskim, a obywatele całego Zjednoczonego Królestwa będą zwolnieni od pracy, ponieważ zostanie ogłoszona żałoba narodowa. Z pewnością cała uroczystość zostanie wyemitowana w telewizji. Warto również wiedzieć, że o godzinie 12:00 (polskiego czasu) zabrzmi Big Ben, a chwilę później trumna z ciałem Elżbiety II zostanie wniesiona do Katedry Westminsterskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Królowa Elżbieta II nie żyje. Monarchini miała 96 lat

Pogrzeb Elżbiety II - Operacja Unicorn

Jak przebiega Operacja Jednorożec? Zgodnie z założeniami planu, trumna z ciałem królowej ma zostać przeniesiona z pałacu Balmoral do Edynburga, stolicy Szkocji. Ciało Elżbiety II ma być wystawione w pałacu Holyrood, a następnie uroczyście przeniesione do katedry św. Idziego przy Royal Mile. W świątyni trumna z ciałem ma zostać wystawiona na widok publiczny, by wszyscy chętni mogli złożyć hołd zmarłej królowej. Plan zakłada również, że maksymalnie po dwóch dniach ciało Elżbiety II ma zostać przetransportowane do stacji Waverley, a stamtąd królewskim pociągiem trumna zostanie przewieziona do Londynu. Następnie trumna zostanie przeniesiona do Pałacu Buckingham, a później do katedry Westminster. Królowa Elżbieta II ma spocząć w zamku Windsor obok swojego męża księcia Filipa, który zmarł 9 kwietnia 2021 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Elżbieta II. Oto najważniejsze informacje o królowej Wielkiej Brytanii

Elżbieta II - kto następcą tronu?

W związku ze śmiercią królowej Elżbiety II, na jej miejscu zasiądzie jej syn Karol. 

ZOBACZ TAKŻE: Kim jest syn Elżbiety II, książę Karol? Sylwetka nowego króla Wielkiej Brytanii

96-letnia Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii
Listen to "Wielka Brytania po śmierci Elżbiety II. Co zmieni się na królewskim dworze?" on Spreaker.