Mokra droga czy gołoledź? Pomyłka może nas wiele kosztować.

i

Autor: Canva Mokra droga czy gołoledź? Pomyłka może nas wiele kosztować.

Pogoda: KOSZMARNE warunki na drogach! Przed nami przygruntowe przymrozki i gołoledź? [WIDEO]

2021-10-12 9:59

Synoptycy przewidują pogorszenie się pogody w ciągu najbliższych dni. Niskie temperatury, deszcz lub deszcz ze śniegiem mogą spowodować lokalne wystąpienie gołoledzi na drogach. Dla własnego bezpieczeństwa warto zdjąć nogę z gazu podczas nocnych podróży po kraju. Co warto mieć w aucie już teraz? Przypominamy.

Trudne warunki na drogach

Przed nami przygruntowe przymrozki i gołoledź? Większość kierowców nadal jeździ na letnich oponach. Piękna jesienna pogoda, która oddaliła nasze plany na zmianę opon niestety odeszła w zapomnienie i w najbliższym tygodniu zapowiadana jest pogoda, która może być niebezpieczna dla nieostrożnych kierowców. I chociaż temperatura w nocy ma nie spaść poniżej 2 stopni to synoptycy ostrzegają o lokalnych przygruntowych przymrozkach, które mogą przyczynić się do powstania gołoledzi czyli popularnego czarnego lodu na drodze.

Pogadane z Darią! Takiej rozmowy jeszcze nie było

Gołoledź - co to jest? Jak wygląda?

Gołoledź lub inaczej „czarny lód” powstaje na drodze gdy temperatura przy gruncie spada poniżej zera, a powierzchnia drogi jest wilgotna od deszczu lub mgły. Powstaje wtedy na jej powierzchni bardzo cienka i śliska warstwa lodu, który jest praktycznie niewidoczny i nie do odróżnienia od mokrej nawierzchni, która nie jest nim pokryta. I o ile na autostradach i często uczęszczanych trasach gołoledź zapewne pojawi się znacznie później wraz z nadejściem stałych przymrozków to na lokalnych drogach wieczorami może pojawić się już teraz. Synoptycy ostrzegają o mających wystąpić w tym tygodniu opadach deszczu i śniegu w tatrach i lokalnych przygruntowych przymrozkach. Może to oznaczać, że lokalnie na drogach możemy trafić na oblodzone fragmenty jezdni. I chociaż długoterminowe prognozy zapowiadają stałe minusowe temperatury dopiero pod koniec października to warto już teraz zaopatrzyć się w płyny, które pomogą nam w zeskrobaniu z auta cieniej warstwy lodu z auta. Jest to też dobry moment, by pomyśleć nad wymianą płynu do spryskiwaczy z letniego na zimowy, który w trakcie jazdy w chłodniejsze dni nie utworzy nam warstwy lodu na szybie, która ograniczy nam widoczność w trakcie jazdy. Ku przestrodze zamieszczamy jeden z popularniejszych filmów przedstawiających jak niebezpieczna dla kierowców i innych użytkowników ruchu drogowego może być gołoledź na drodze.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Co wiesz o kodach pocztowych? Sprawdź, czy mógłbyś być listonoszem

Pytanie 1 z 15
Na początek coś banalnego. Z ilu cyfr składa się w Polsce kod pocztowy?
Źródło: Pogoda: KOSZMARNE warunki na drogach! Groźne zjawisko na drogach [WIDEO]