Piesek

i

Autor: East News / Piotr Molecki

Pierwszy dzień psa w domu. Wielu właścicieli popełnia TE SAME błędy! ZOBACZ jakie!

2021-06-02 14:33

Pierwszy dzień psa w nowym domu to ogromne emocje. Z jednej strony wyczekiwany psiak w końcu z nami zamieszka, ale z drugiej zawsze są obawy. Jak pies sobie poradzi? Jakich błędów nie możemy popełnić?

Zarówno szczeniak, jak i pies dorosły potrzebuje czasu aby przyzwyczaić się do nowego domu. Nie należy przesadnie narzucać swojej obecności nowo przybyłemu dorosłemu psu, raczej będąc w pobliżu warto pozwolić mu się rozejrzeć w nowym otoczeniu.

Szczeniak szybciej zaaklimatyzuje się w nowym otoczeniu niż starszy pies przywiązany do byłych właścicieli albo do miejsca, w którym był. Nie jest tak jednak za każdym razem.

Pierwszy dzień psa w nowym domu – zanim psiak się pojawi

Zanim psiak pojawi się u nas to warto jeszcze sprawdzić czy wszystko mamy gotowe. Jednak poza jedzeniem, zabawkami i akcesoriami trzeba też ocenić czy otoczenie jest przyjazne dla naszego przyszłego psa. Często jesteśmy przyzwyczajeni do tego, co znajduje się w naszym domu i możemy nie zwrócić na to uwagi z psiej perspektywy. Pies będzie chciał wszystko zobaczyć powąchać, a co za tym idzie – wziać do pyska. Trzeba zabrać zatem wszystkie rzeczy, które mógłby zabrać.

Pierwszy dzień psa w domu. Co na początku?

Pies musi poczuć się bezpiecznie i stabilnie pierwszego dnia w domu. Nie chodzi tu tylko o regularność posiłków i spacerów – ale także o to, co mu wolno a czego nie. Znacznie gorzej sprawy się mają, gdy nagle zabronimy psu czegoś do czego przywykł. Dlatego ustalenie konkretnych zasad i konsekwentne ich przestrzeganie od pierwszych wspólnych dni jest tak ważne.

Małe zwierzaki nie wymagają wytyczania dużej ilości miejsca. Jednak duże psy potrzebują znacznie więcej wolnej przestrzeni. Kiedy mamy swój dom, możemy wyznaczyć takie miejsce w wielu przestrzeniach, najlepiej na parterze domu. Dzięki temu pies będzie miał pod kontrolą cały dom i jego otoczenie. Warto, aby każde wybrane miejsce było łatwo skomunikowane z innymi pomieszczeniami. Psy uwielbiają wybierać miejsce, z którego wszystko widzą i słyszą oraz mogą w każdej chwili zareagować.

Kolejnym istotnym miejscem dla psa przestrzeń na posiłek. Miskę, a najlepiej kilka, można ulokować blisko legowiska, chociaż w przypadku rozlania się wody lub wysypania pożywienia może wybrudzić posłanie. Dobrym miejscem jest lokalizacja bliżej kuchni.

Pierwszy dzień psa w nowym domu – noc jest straszna

Generalnie uznaje się, że najcięższa jest pierwsza noc z psem. Jest tu wiele czynników. Nowy psiak to ogromne emocje, więc często ciężko w ogóle zasnąć. Druga sprawa to fakt, że w nocy jest cicho i smutno, więc niektóre psy mogą piszczeć i skomleć. Jest to częste u szczeniaków, które do tej pory zajęte były nowymi doświadczeniami, ale w nocy uderza je brak rodzeństwa. Piszczenie słodkiego szczeniaczka powoduje, że serce pęka, ale niestety trzeba wytrzymać.

Każdy radzi sobie na swój sposób w takiej sytuacji. Niektórzy idą spać i tyle – brutale. Inni zapraszają szczeniaka do łóżka albo sami śpią z psem na podłodze – tak dla towarzystwa. Ktoś inny puszcza telewizor, aby nie było tak cicho i ponuro. Oczywiście nie każdy psiak musi źle znosić noc – często normalnie zasypia i nie ma problemów. Warto jednak wiedzieć o możliwości, że jakieś tam kłopoty się pojawią.

Jednak głowa do góry – właśnie zaczęło się Twoje wspólne życie z Twoim nowym przyjacielem. Powodzenia!

Dramat szczeniaka pod Płockiem. "Podrzucało psem jak piłką do gry"
Źródło: Pierwszy dzień psa w domu. Wielu właścicieli popełnia TE SAME błędy! ZOBACZ jakie!