pasterka, kościół, święta

i

Autor: pixabay.com

MSZA ŚWIĘTA

Pasterka, a msza w Boże Narodzenie. Czy to ta sama msza? Czy trzeba iść do kościoła?

2023-12-24 10:42

Pasterka to uroczysta msza święta, która jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. To nie tylko upamiętnienie narodzin Jezusa Chrystusa, ale także rozpoczęcie nowego roku liturgicznego. Czy udział w Pasterce zwalnia z obowiązku mszy w Boże Narodzenie? Nie dla wszystkich jest to oczywiste.

Czy Pasterka zastępuje mszę w Boże Narodzenie? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje wiele osób. Pasterka to dla wielu Polaków symbol Bożego Narodzenia i nieodłączna tradycja. To uroczysta msza święta, która najczęściej odprawiana jest w nocy z 24 na 25 grudnia. Jak wygląda Pasterka? Jest to radosna msza, podczas której śpiewa się dużo kolęd, a także czytany jest fragment Ewangelii Łukasza - ten sam, który czyta się w domu podczas Wigilii - Łk 2, 1-14. To tradycja, ale przede wszystkim bardzo ważna uroczystość w Kościele Katolickim. Msza nazywana Pasterką, zaczyna nowy rok liturgiczny i upamiętnia narodziny Zbawiciela świata Jezusa Chrystusa w Betlejem, a także modlitwy zmierzających do stajenki pasterzy, którzy jako pierwsi oddali hołd maleństwu.

ZOBACZ TAKŻE: W nadchodzącym roku, urodziny będą obchodzić osoby urodzone 29 lutego. Czym jest rok przestępny?

Sonda Świąteczna - Ewelina pyta i nie błądzi #5

Pasterka 2023: czy jest obowiązkowa i czy zwalnia z mszy w Boże Narodzenie?

Czy Pasterka zwalnia z mszy w Pierwszy Dzień Świąt? Nad tą kwestią zastanawia się dziś wiele osób, podobnie jak nad tym, czy Pasterka o 22 zwalnia z mszy w Boże Narodzenie. Msza święta nazywana Pasterką odprawiana jest zazwyczaj z nocy 24 na 25 grudnia. Trwa do około 1,5h i jest bardzo uroczysta. Co ciekawe, niektóre parafie decydują się na odprawienie jej o godzinie 22:00, czyli jeszcze w Wigilię. Czy udział w Pasterce zwalnia z mszy 25 grudnia? Odpowiedź jest prosta. Udział w Pasterce zwalnia z mszy w Boże Narodzenie. Powód? Pasterka jest uroczystym rozpoczęciem liturgii Bożonarodzeniowej i biorąc w niej udział (nieważne czy o północy czy o godzinie 22:00, nie musimy przychodzić na mszę pierwszego dnia Świąt - chociaż oczywiście nie jest to zabronione.

ZOBACZ GALERIĘ: Kartki świąteczne do pobrania. Wierszyki i życzenia dla rodziny i znajomych