Odkryto nowe rodzaje koronawirusów

i

Autor: Canva

Odkryto 110 tys. nowych wirusów. W tym dziewięć nieznanych wcześniej koronawirusów!

2022-02-14 16:03

Czasami największe odkrycia, które mogą zmienić świat są dziełem przypadku. Międzynarodowy zespół naukowców chciał i jedynie sprawdzić jak szybko ich, najnowszy superkomputer poradzi sobie z identyfikacją prawie 6 mln próbek biologicznych. Wyniki, które otrzymali są bardzo zaskakujące i mogą pomóc w zwalczaniu przyszłych pandemii.

Odkryto nowe, nieznane wirusy

Wyniki badań ukazały się niedawno w czasopiśmie naukowym „Nature”. Ich główny autor dr Artem Babaian określa je mianem „zabawnego projektu pobocznego”. Chcąc sprawdzić potencjał obliczeniowy nowego komputera międzynarodowy zespół naukowców dostarczył mu do analizy blisko 20 milionów gigabajtów danych zawierających geny z 5,7 miliona próbek biologicznych. Były to próbki pochodzące z całego świata i z różnych źródeł – od próbek z rdzeni lodowcowych po zwierzęce odchody. Superkomputer, który został użyty w tych badaniach posiada moc obliczeniową 22 500 typowych procesorów. Szybkość, w jakim nowa maszyna wykonała analizy była imponująca.

Tradycyjnemu superkomputerowi przeprowadzenie analizy takiej liczby danych zajęłaby ponad rok, a ich koszt wynosiłby setki tysięcy dolarów. Nowemu sprzętowi analiza próbek zajęła zaledwie 11 dni i kosztowała „tylko” 24 tys. dolarów. Uzyskane wyniki nie tylko wyszły daleko poza projekt poboczny, ale okazały się istotnym odkryciem. Analiza próbek pozwoliła zidentyfikować ponad 110 000 nowych wirusów, w tym dziewięć nieznanych do tej pory koronawirusów.

Chociaż ta liczba może wydawać się przerażająca to właśnie stworzona na tej podstawie baza informacji o wirusach, pozwoli szybciej zidentyfikować źródło danego patogenu, a dzięki temu nie tylko ograniczyć jego rozprzestrzenianie, lecz także w krótkim czasie opracować metody leczenia czy szczepionki. Komputer przeanalizował dane i wykrył 132 000 wirusów RNA (do tej grupy należą m.in. wirus zapalenia wątroby typu C czy wirus RSV), z których zaledwie 15 000 było wcześniej znanych nauce. Wśród zidentyfikowanych przez komputer „nowości” znalazło się też dziewięć nowych koronawirusów. Ten niespodziewany rezultat testu nowego komputera pomoże naukowcom w śledzeniu i zapobieganiu przyszłym epidemiom. A to bardzo dobra wiadomość.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Międzynarodowy zlot Morsów
Źródło: Odkryto 110 tys. nowych wirusów. W tym dziewięć nieznanych wcześniej koronawirusów!