Koronawirus

i

Autor: pixabay Koronawirus na Podkarpaciu. Raport Ministerstwa Zdrowia: poniedziałek 13.12.2021

Obostrzenia dla niezaszczepionych. Horban: "ręka nas świerzbi"

2021-08-20 9:14

Szef Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban był ostatnio gościem programu "Tak jest" na TVN 24, w którym wypowiadał się na temat obostrzeń dla niezaszczepionych, a także obowiązkowych szczepieniach. Profesor omawiał także możliwości kolejnych dodatkowych ograniczeń. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Doradca premiera prof. Andrzej Horban pytany w programie "Tak jest", czy  rozważane jest wprowadzenie obostrzeń podobnych do tych we Francji, gdzie osoby niezaszczepione nie mogą wejść do kina czy restauracji, odpowiedział:

"Myślimy o tym wariancie. Jesteśmy bardzo blisko tego. Ale proszę zwrócić uwagę na sytuację pracodawców. Restauracje były zamknięte ponad rok, część popadała, duża część miała kłopoty. Blokowanie z powrotem rozwijającego się ruchu to jest znowu zablokowanie tej gospodarki."

Kiedy więc można się spodziewać wprowadzenia takich ograniczeń? Jak podkreślił Horban, możliwość taka może się pojawić w przypadku "tysiąca, czy powyżej tysiąca zakażeń dziennie. W tym momencie przestaniemy bić na alarm i będziemy bardzo wyraźnie nakłaniali do ograniczenia aktywności". 

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19

Dziennikarka w programie zapytała również doradcę premiera, czy Rada Medyczna będzie rekomendować wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko COVID-19.

"Ręka nas świerzbi, żeby rekomendować. Przynajmniej dla dorosłych, dla niektórych grup, które są bardzo narażone na zakażenie" - podkreślił Horban. 

"Przyjdzie na to pora, jak tylko wzrośnie liczba wykrywanych zakażeń, zaczniemy się szczepić przymusowo. Jeszcze troszkę. Mam nadzieję, że rząd podejmie taką decyzję, że szczepienia będą obowiązkowe" - dodał. 

Sonda
Czy powinno się wprowadzać obostrzenia tylko dla niezaszczepionych?
Źródło: Obostrzenia dla niezaszczepionych. Horban: "ręka nas świerzbi"